Co říkají propady o budoucím vývoji? (Týden 3)

Jak ukazuje závěrečná tabulka, akciové trhy v uplynulém týdnu stále nenalezly své dno, byť jsou mu možná nablízku. Ve svém článku zde jsem před týdnem hovořil o úrovni kolem 1880 bodů jako o hranici, kde má smysl hledat možné dno a úroveň pro otočení vývoje. Na tuto hranici jsme minulý týden doputovali. Několikaprocentní propady napříč všemi kategoriemi vedou v úvodních...

Jak ukazuje závěrečná tabulka, akciové trhy v uplynulém týdnu stále nenalezly své dno, byť jsou mu možná nablízku. Ve svém článku zde jsem před týdnem hovořil o úrovni kolem 1880 bodů jako o hranici, kde má smysl hledat možné dno a úroveň pro otočení vývoje. Na tuto hranici jsme minulý týden doputovali.

Několikaprocentní propady napříč všemi kategoriemi vedou v úvodních dvou týdnech roku 2015 k nejhoršímu vstupu do nového roku v novodobé historii. Co to vypovídá o budoucím vývoji?

Tydenni komentar 3 2016 obr 1Obr. 1: Největší propady indexu SP500 a jeho následná výkonnost zdroj: Bespoke Investment

Jak ukazuje tabulka: Vůbec NIC! Špatné vstupy do nového roku jsme měli mnohokrát, ale predikovat z nich to, co bude následovat v dalších téměř dvanácti měsících skutečně nelze. Hned druhá řádka ukazuje, že téměř sedmiprocentní propad z úvodních dvou týdnů roku 2009 vedl ve stejném roce k více než třicetiprocentnímu celkovému zisku. A není to, jak se můžete snadno přesvědčit, případ ojedinělý. Pamatujte, že nejhorší smrt je prý z vyplašení.

Netvrdím ale, že máme letos a v letech následujících čekat třicetiprocentní zisky. Ty doby jsou už za námi. To ukazuje následující obrázek, zobrazující klasický ekonomický cyklus.

Tydenni komentar 3 2016 obr 2Na počátku krize v letech 2007-2008 jsme se nacházeli v prvním stadiu, kdy ziskovost firem prudce klesala a FED na to reagoval rychlým snižováním úrokových sazeb (vlevo dole).

V letech následujících (2009-2013) jsme se dočkali prudkého růstu ziskových marží amerických firem, zatímco úrokové sazby zůstávaly na nule a FED trhy nadále podporoval několika etapami kvantitativního uvolňování (vlevo nahoře). To je pro akciové trhy pochopitelně ideální prostředí. Nezapomínejte, že právě v tomto období se zřejmě nejvíce z vás stalo finančními poradci. Do byznysu jste vstoupili v té nejlepší době a vlastně jste nezažili „špatné, ba dokonce ani jen horší časy.“

Na počátku loňského roku zahájil FED etapu normalizace úrokových sazeb jejich prvním zvýšením. Na letošní rok pak plánuje 4-5 dalších zvýšení. Ponechme stranou otázku, zda si myslím, že je to reálné. Evidentně se přesouváme do pravé části obrázku, v níž se zvyšují úrokové sazby. To značí příchod období méně příznivých. Ziskovost US společností je nadále vysoká, to nás umísťuje do pravého horního čtverce.

O přesunutí do nejméně příznivého pravého dolního čtverce bude rozhodovat vývoj korporátní ziskovosti. Pohled na další graf ukazuje, že ziskové marže jsou sice vysoké, ale od roku 2013 již postupně klesají. Ne, nadměrné zisky nás v USA nečekají. Obavy z konce světa však také nejsou na místě.

Tydenni komentar 3 2016 obr 3Na rozdíl od USA se například Evropa, jejímž akciím dáváme již druhým rokem přednost, nachází v tom nejlepším, levém horním kvadrantu. Ziskovost zdejších firem roste a o zvyšování sazeb v Evropské centrální bance prozatím ani nesní. Spíše naopak. Slabší údaje evropské inflace nastolují otázku o dalších vlnách stimulace ze strany ECB.

Tydenni komentar 3 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje