Cla sráží trhy (Týden 15)

Ani uplynulý týden na světových burzách nebyl pro investory nijak veselý. Hlavní akciové indexy, s výjimkou evropských, prohloubily svoje ztráty, i když ty už zdaleka nedosahují takových hodnot jako v týdnu předminulém. Hlavním tématem, který akciové trhy ovládá, jsou nadále dovozní cla. Jako odpověď na čínské dovozy oceli a hliníku do Spojených států oznámila v týdnu Čína, že s platností od...

Ani uplynulý týden na světových burzách nebyl pro investory nijak veselý. Hlavní akciové indexy, s výjimkou evropských, prohloubily svoje ztráty, i když ty už zdaleka nedosahují takových hodnot jako v týdnu předminulém.

Hlavním tématem, který akciové trhy ovládá, jsou nadále dovozní cla. Jako odpověď na čínské dovozy oceli a hliníku do Spojených států oznámila v týdnu Čína, že s platností od tohoto pondělí zavádí pětadvacetiprocentní cla na dovoz více než stovky výrobků ze Spojených států. Na to opět reagoval Donald Trump a požádal Úřad amerického obchodního zmocněnce, aby zvážil další navýšení cla na čínské výrobky o stovku miliard dolarů. A akciové trhy opět citlivě zareagovaly.

Otázkou je, zda v sobě dosavadní přestřelky ohledně cel mají skutečně až tak třaskavou nálož, když uvážíme, že hodnota dosavadních sankcí na americké výrobky je objemově pouze 0,3 procenta amerického hrubého domácího produktu. V tomto světle se může reakce Wall Streetu jevit jako přehnaně hysterická. Není sporu o tom, že jsou tamní akcie mimořádně drahé, ale mám dojem, že prozatímní situace rozhodně není kritickou. A to zejména ve světle makroekonomických dat, která z hlavních světových ekonomik přicházejí.

První týden nového měsíce je vždy obdobím, kdy se objevují ta nejsledovanější makro data. Ve Spojených státech v uplynulém týdnu mírně zklamala data o vývoji ve výrobním sektoru a sektoru služeb. Ohlášené údaje byly mírně pod očekáváním trhu. Oba sektory jsou však nadále ve velice silné expanzi a neprojevují žádné známky slabosti. V pátek Ameriku navíc zklamala data z trhu práce, která ukázala, že v uplynulém měsíci vytvořila největší světová ekonomika mnohem méně nových pracovních míst, než se očekávalo. Osobně mám dojem, že zveřejněné číslo je ve světle jiných dat z trhu práce až podezřele nízké.

Podobná čísla ohledně situace ve výrobním sektoru a sektoru služeb přišla také z Evropy, tedy mírně pod očekáváním. Rozvoj v obou oblastech je ale nadále velice silný a drží se poblíž svých maxim. Minulý týden ukázal, že je i nadále velký zájem o dluhopisy velkých evropských zemí. Jak aukce španělských, tak francouzských desetiletých dluhopisů dopadla úspěšně a zájem o nákup dluhu těchto zemí citelně překročil nabídku.

Ani v právě započatém týdnu trhy vysoká volatilita zřejmě neopustí. A to i přesto, že hlavní data z klíčových ekonomik neočekáváme. Slovní přestřelky ohledně cel budou nadále v plném proudu a do čísel zřejmě promluví také výsledková sezóna, která ve Spojených státech tento týden začíná.

Další informace včetně porovnání fondů ze segmentu USA Large Cap najdete zde.

Související články

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se…

5. 4. 2024 10 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.