Cla sráží trhy (Týden 15)
Ani uplynulý týden na světových burzách nebyl pro investory nijak veselý. Hlavní akciové indexy, s výjimkou evropských, prohloubily svoje ztráty, i když ty už zdaleka nedosahují takových hodnot jako v týdnu předminulém.
Hlavním tématem, který akciové trhy ovládá, jsou nadále dovozní cla. Jako odpověď na čínské dovozy oceli a hliníku do Spojených států oznámila v týdnu Čína, že s platností od tohoto pondělí zavádí pětadvacetiprocentní cla na dovoz více než stovky výrobků ze Spojených států. Na to opět reagoval Donald Trump a požádal Úřad amerického obchodního zmocněnce, aby zvážil další navýšení cla na čínské výrobky o stovku miliard dolarů. A akciové trhy opět citlivě zareagovaly.
Otázkou je, zda v sobě dosavadní přestřelky ohledně cel mají skutečně až tak třaskavou nálož, když uvážíme, že hodnota dosavadních sankcí na americké výrobky je objemově pouze 0,3 procenta amerického hrubého domácího produktu. V tomto světle se může reakce Wall Streetu jevit jako přehnaně hysterická. Není sporu o tom, že jsou tamní akcie mimořádně drahé, ale mám dojem, že prozatímní situace rozhodně není kritickou. A to zejména ve světle makroekonomických dat, která z hlavních světových ekonomik přicházejí.
První týden nového měsíce je vždy obdobím, kdy se objevují ta nejsledovanější makro data. Ve Spojených státech v uplynulém týdnu mírně zklamala data o vývoji ve výrobním sektoru a sektoru služeb. Ohlášené údaje byly mírně pod očekáváním trhu. Oba sektory jsou však nadále ve velice silné expanzi a neprojevují žádné známky slabosti. V pátek Ameriku navíc zklamala data z trhu práce, která ukázala, že v uplynulém měsíci vytvořila největší světová ekonomika mnohem méně nových pracovních míst, než se očekávalo. Osobně mám dojem, že zveřejněné číslo je ve světle jiných dat z trhu práce až podezřele nízké.
Podobná čísla ohledně situace ve výrobním sektoru a sektoru služeb přišla také z Evropy, tedy mírně pod očekáváním. Rozvoj v obou oblastech je ale nadále velice silný a drží se poblíž svých maxim. Minulý týden ukázal, že je i nadále velký zájem o dluhopisy velkých evropských zemí. Jak aukce španělských, tak francouzských desetiletých dluhopisů dopadla úspěšně a zájem o nákup dluhu těchto zemí citelně překročil nabídku.
Ani v právě započatém týdnu trhy vysoká volatilita zřejmě neopustí. A to i přesto, že hlavní data z klíčových ekonomik neočekáváme. Slovní přestřelky ohledně cel budou nadále v plném proudu a do čísel zřejmě promluví také výsledková sezóna, která ve Spojených státech tento týden začíná.
Další informace včetně porovnání fondů ze segmentu USA Large Cap najdete zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Malé akcie, velké zisky: Proč by small caps neměly chybět ve vašem portfoliu
Nalijme si čistého vína, kdo z vás to má? Řeč není o botách od Armaniho, obleku či košili. Mluvím o akciích menších firem, které nejsou mezi investory příliš populární. A…
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.