Čitelný Biden versus neřízená střela Trump. Kdo více potěší akciové trhy?

Americké prezidentské volby jsou tady. Už brzy by měli v USA vědět, kdo bude příští čtyři roky vládnout z Bílého domu. Kdo vyhraje? Obhájí svůj mandát současný prezident Trump, nebo je čas na změnu v podobě demokrata Bidena? Který z kandidátů potěší svým vítězstvím akciové trhy víc?

Předvolební průzkumy favorizují Bidena. Nicméně i v roce 2016 průzkumy předpovídaly vítězství demokratky Hillary Clintonové, ale nakonec vyhrál Trump. Příliš jasné vodítko k hádance, kdo se stane budoucí prezidentem, nenabízí ani jedna statistika, kterou mají Američané velmi v oblibě. Od roku 1928 platí, že kdykoliv akciový index S&P 500 posílil v období tří měsíců před volbami, tak z 90 procent v prezidentských volbách vyhrála strana, jejíž zástupce zrovna sídlil v Bílém domě. Ještě v polovině měsíce hovořil vývoj kurzu v Trumpův prospěch, ale pokles posledních dnů předchozí zisky prakticky vymazal.


Podívejme se, jaký vliv by měl mít volební výsledek na akciové trhy. Ať už vyhraje kdokoliv, je celkem zřejmé, že dojde ke druhému masivnímu fiskálnímu stimulu – tedy nalití peněz do ekonomiky, což je minimálně z krátkodobého hlediska pro americké hospodářství pozitivní, a tudíž i pozitivní pro akciové trhy. Jaké jsou scénáře v případě vítězství jednoho z dvojice rivalů?

Biden – stabilita, ale i stagnace

V případě Bidenova vítězství lze předpokládat, že budou přicházet i další fiskální stimuly, mimo jiné do infrastruktury. Budou ale pravděpodobně kompenzovány vyšším zdaněním jak bohatých lidí, tak i podniků. Biden chce zvýšit korporátní daň ze současných 21 procent na 28 procent, čímž by samozřejmě poslal níže ziskovost podniků, a to je už pro akciové trhy negativní signál. Navíc Biden požaduje více regulace a protekcionismu, což z ekonomického hlediska většinou znamená vyšší neefektivitu, vedoucí k vyšším cenám výrobků i služeb a celkově nižší konkurenceschopnosti.

Na druhou stranu je Biden vnímám jako předvídatelnější a diplomatičtější. Za jeho úřadování by například s velkou dávkou jistoty nemuselo eskalovat napětí s Čínou. A v klidných dobách akcie obecně prospívají. Krátkodobě by tedy výhra Bidena znamenala pokračování fiskální stimulů i v následujících letech, což je pro akciové trhy a ekonomiku pozitivní. Ovšem v delším časovém horizontu by Bidenovy zásahy do ekonomiky (regulace, vyšší zdanění apod.) podkopaly výkonnost amerického hospodářství a americké akciové trhy by mohly začít po dlouhých letech zaostávat za evropskými a asijskými. Biden také hodlá pokračovat v reformě zdravotnictví započaté prezidentem Obamou, z čehož budou profitovat vybrané firmy v rámci zdravotnického sektoru.

Trump – neřízená střela

V případě Trumpova vítězství by pokračovala současná politika, která je obecně nevypočitatelná, jelikož Trump je neřízená střela doma i za hranicemi. Ale v rámci podpory hospodářství má Trump poměrně jasno. Vedle krátkodobé fiskální podpory ekonomiky v současné těžké pandemické situaci prosazuje také nízký stupeň regulace a nižší stupeň zdanění, který nastolil v roce 2017. I pravděpodobnost opětovného zamčení ekonomiky z důvodu COVID-19 je pod jeho taktovkou nízká. Trump je také příznivcem levných peněz neboli uvolněné monetární politiky, což v posledních deseti letech vedlo k poklesu rizikové prémie a růstu finančních aktiv
včetně akcií.

Jak budou trhy reagovat na vítězství kteréhokoliv z kandidátů nelze jednoznačně říct. U Bidena se ale investoři mohou obávat dlouhodobých dopadů jeho hospodářské politiky, které mohou způsobit stagnaci americké ekonomiky, zatímco u Trumpa zase nízkého stupně rozpočtové podpory v krátkém horizontu. A když to vezmeme z pozitivního úhlu pohledu? Investoři uvítají Bidenovy rozpočtové stimuly a u Trumpa dosavadní politiku nízkých daní a deregulace.

Nicméně pro investora by mělo být relevantní dlouhé období, které přesahuje volební období amerického prezidenta. Proto pro dlouhodobého investora by mělo být toto předvolební klání pouze šumem, kterému by neměl věnovat příliš pozornosti. Důležitější je zachovat pevné nervy, dodržet investiční horizont a zvolenou investiční strategii a investovat uvážlivě do instrumentů, kterým plně rozumí.

Michal Valentík, člen investičního výboru společnosti Broker Trust

Související články

Ostatní, Poradenství

2023: Obrat Broker Trustu vzrostl a přesáhl 2,7 miliardy. Tahounem byly investice a pojištění

Loňský rok je dávno za námi, a přestože pro nás byl velmi úspěšný, v Broker Trustu se raději díváme dopředu než do minulosti. Už brzy proto naše partnery seznámíme s…

11. 7. 2024 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

K novým rekordům (Videokomentář: Týden 28)

Technologické akcie se opět probudily a vytáhly index k novým historickým maximům. Absolutním rekordmanem minulých týdnů je ovšem Tesla, která za poslední měsíc zhodnotila o polovinu. Dařilo se i dluhopisovému…

9. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kdo vsadil v prvním půlroce na technologie, je v investicích vítězem. Které tituly potěšily na domácí burze?

První polovina roku 2024 byla pro akciové trhy příznivá, když se drtivá většina hlavních světových indexů pohybovala v jasně pozitivním teritoriu. Hlavní americký index S&P 500 vykázal dvojnásobné zhodnocení než…

4. 7. 2024 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306