Čína letí vzhůru! O co přicházíte?

Akciové trhy si našly nového hrdinu. Je jim akciový index Shanghai Stock Exchange, který jen za poslední měsíc přidal na své hodnotě témě pětadvacet procent a za poslední rok svoji hodnotu téměř zdvojnásobil. Jak se k Číně zachovat? Potvrdily se konečně příběhy o tom, že čínské ekonomice patří budoucnost a všichni by měli mít tamní akcie ve svých portfoliích?...

Akciové trhy si našly nového hrdinu. Je jim akciový index Shanghai Stock Exchange, který jen za poslední měsíc přidal na své hodnotě témě pětadvacet procent a za poslední rok svoji hodnotu téměř zdvojnásobil.

Cina leti vzhuru obr 1Jak se k Číně zachovat? Potvrdily se konečně příběhy o tom, že čínské ekonomice patří budoucnost a všichni by měli mít tamní akcie ve svých portfoliích? Je dobré vědět, že samotný index Shanghai Stock Exchange je dostupný k obchodování pouze Číňanům a pohyby na něm mají tedy na svědomí domácí investoři. Pro „nečínské cizáky“ je k dispozici v Hongkongu obchodovaný index Hang Seng China Enterprises . Podívejme se na provnání vývoje obou indexů.

Cina leti vzhuru obr 2Graf ukazuje, že akciová horečka má svůj původ uvnitř Číny a je tažena domácími investory. Ti zahraniční sdílejí nově probuzené nadšení jen částečně. Za prudkým růstem trhu patrně nestojí tamní centrální banka. Mezi těmi rozhazovačnými patří spíše k těm zdrženlivějším a jejích mimořádných aktivit by si zcela jistě všimli i v zahraničí. Ví tedy Číňané o svém indexu něco, co světu zůstalo utajeno? Neřekl bych. Spíš se přikláním k tomu, že jsme svědky klasického syndromu stáda. „Akcie pohádkové vynášejí. Vy je paní ještě nemáte?“ Můj názor potvrzuje také další graf, který srovnává ziskovost čínských akcií s výnosem indexu.

Cina leti vzhuru obr 3Tady asi není moc co dodat. Data prestižního Bloombergu ukazují, že prudký růst cen akcií je doprovázen prudkým poklesem ziskovosti čínské korporátní sféry.

Mimořádný důvod k radosti neukazují ani pohledy jinam. Čína je brána za synonymum nenasytného komoditního spotřebitele. Austrálie je brána jako exportní komoditní  ekonomika a má geograficky blízko do Číny. Tudíž je její ekonomika s děním v čínské reálné ekonomice úzce spojena. Pokud by se dělo v Číně něco mimořádného, mělo by se to projevit na hodnotě australských akcií. Srovnávací graf porovnává vývoj australského indexu s indexem celosvětovým.

Cina leti vzhuru obr 4Ne, nic mimořádného se neděje. Výkonnost australských akcií je dlouhodobě nižší, než celosvětového indexu i když v posledním roce vidíme na grafu mírnou stagnaci. Na prudký start čínské ekonomiky a rozjetí australských exportů to tedy nevypadá.

Kanada je na rozdíl od Austrálie blíže Spojeným států a svoji komoditní produkci směřuje zejména na tento trh.  Jak si vedou měny těchto komoditních velmocí? Pokud by se v Číně rodil nový zázrak, pak by měl australský dolar vůči kanadskému prudce růst.

Cina leti vzhuru obr 5Ale ani to se neděje. Zisky AUD jsou v posledním roce nižší, než je tomu u kanadského dolaru.  Byť určité posílení na čínském komoditním importu závislé měny je zřetelné. Ani dluhopisový svět nijak nejásá. Ukazuje to další srovnávací graf, který porovnává ceny US dluhopisů a dluhopisů čínských obchodovaných v Hongkongu.

Cina leti vzhuru obr 6I tady je patrné v roce 2015 určité zlepšení, ale opět… Není to žádný zázrak. Ať se na to dívám, z jaké strany chci, fundamentální důvod pro pětadvacetiprocentní růst ceny čínských akcií v jediném měsíci nevidím. A to i v případě, že považuji čínské akcie za z dlouhodobého pohledu podceněné. Krátkodobě se ale nemohu zbavit dojmu, že se na trhu vytvořila bublinka, která by měla splasknout. Proto investujte do Číny s dlouhodobým horizontem, ale krátkodobě pozor na velké jednorázové investice.

Václav Pech

Související články

Výnosy

Optimismus pokračuje (Týden 30)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu rostly a některé z nich, včetně hlavního amerického indexu SP500 si sáhly na svá historická maxima. Důvody pro tento vývoj jsou prakticky stále stejné.…

28. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové index po měsíci růstu klesly (Týden 29)

Hlavní světové akciové indexy v uplynulém týdnu přerušily svoje vítězné tažení a po měsíci růstu poklesly. Negativní vývoj byl živen zejména propadem sektoru energií (-5,81 %), kterému sekundoval finanční a…

20. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Klidný týden? Ani náhodou! (Týden 28)

Na akciových trzích byli investoři v uplynulém týdnu svědky rozdílného vývoje. Zatímco indexy vyspělých zemí a regionů mírně rostly, akciím emerging markets se příliš nedařilo.

13. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje