Čas porozhlédnout se jinde? (Týden 5)
„Je to, co se děje, ještě normální nebo se už jedná o evidentní bublinu“, ptá se při sledování vývoje na akciových trzích čím dál tím více lidí. Většina indexů v uplynulém týdnu opět významně přidala na své hodnotě a jejich lednové zisky lze srovnat s průměrnými historickými zisky akciových indexů za celý rok. Co za neobvykle silným růstem stojí?
Ekonomiky skvěle fungují
Jsou to především silná makroekonomická data, která přicházejí prakticky z celého světa. I v uplynulém týdnu jsme byli svědky dávky údajů, které se pohybovaly nad odhady analytiků. Příkladem mohou být objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Jedinou výjimkou bylo číslo oznamující mezikvartální růst největší světové ekonomiky. Ta navzdory odhadům kolem tří procent rostla jen o 2,6 procenta. I tak je ovšem růst US ekonomiky obecně považován za solidní.
Daňová reforma prezidenta Trumpa
Snížení daní by mělo podle odhadů navýšit ziskovost amerických společností v letošním roce o přibližně sto miliard dolarů. To je bezesporu velké číslo, na které investoři slyší a posílají své peníze na trh s vidinou velkých zisků.
Výsledky hospodaření jsou mimořádně dobré
Ve Spojených státech je v plném proudu výsledková sezóna. Prozatím výsledky svého hospodaření oznámila čtvrtina firem sdružených v hlavním indexu SP500 a téměř osmdesát procent z nich překonala odhady analytiků. Pod odhady se pohybovalo jen necelých třináct procent. To vše je opravdu hezké a pozitivní. Na druhé straně…
Podíváme-li se do historie, a to ne úplně dávné, pak je současné tempo růstu americké ekonomiky v lepším případě průměrné. Průměrné číslo meziročního růstu HDP od roku 1948 je o více jak půl procenta vyšší než minulý týden ohlášený údaj.Nejsem jistý, jestli je stomiliardový nárůst zisků US firem důvodem k tomu, aby se tržní kapitalizace amerických akcií zvýšila o 1,5 bilionu dolarů. Daňová reforma z roku 1986 přinesla firmám zisky na úrovni 40 miliard a zvýšila tržní kapitalizaci tamního akciového indexu o sto miliard. Nepoměr zde bije do očí.
Výsledky firem jsou skutečně dobré a překonávají očekávání. Celkově je ale americký index mimořádně drahý. Hodnota Shillerova CAPE je už na dohled od svých rekordních hodnot z počátku tisíciletí.Optimismus nevyplývá ani z klasického poměru ceny indexu ke společnostmi dosaženým ziskům (P/E ratio). To se pohybuje na hodnotě 26,65 zatímco historický průměr se usadil na 15,69. Vyšších hodnot jsme se dočkali jen v obdobích před krizemi v roce 2000 a 2007.
Psal jsem již několikrát a budu se zase opakovat. Poměrové ukazatele nejsou samy o sobě spouštěči propadů akciových trhů. To, že jsou akcie drahé tedy neznamená, že by nemohly být ještě dražší. Dlouhodobější sestupné trendy spouští až příchod recese a ta prozatím není na dohled. Alespoň to tak vypadá. Přesto by ale nebylo od věci být ohledně masového nákupu amerických akcií na současných cenách opatrný a poohlédnout se spíše na jiných trzích.
Další informace včetně porovnání fondů ze segmentu Emerging Europe najdete zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Padly další rekordy (Videokomentář: Týden 43)
Akciovým trhům se povedlo prorazit na nová historická maxima, když svou roli zahrál tradiční pozitivní sentiment v závěru roku. Investoři se vrací i do nějakou dobu nepopulárních technologických akcií. Dluhopisový…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.