Čas porozhlédnout se jinde? (Týden 5)

„Je to, co se děje, ještě normální nebo se už jedná o evidentní bublinu“, ptá se při sledování vývoje na akciových trzích čím dál tím více lidí. Většina indexů v uplynulém týdnu opět významně přidala na své hodnotě a jejich lednové zisky lze srovnat s průměrnými historickými zisky akciových indexů za celý rok. Co za neobvykle silným růstem stojí? Ekonomiky...

„Je to, co se děje, ještě normální nebo se už jedná o evidentní bublinu“, ptá se při sledování vývoje na akciových trzích čím dál tím více lidí. Většina indexů v uplynulém týdnu opět významně přidala na své hodnotě a jejich lednové zisky lze srovnat s průměrnými historickými zisky akciových indexů za celý rok. Co za neobvykle silným růstem stojí?

Ekonomiky skvěle fungují

Jsou to především silná makroekonomická data, která přicházejí prakticky z celého světa. I v uplynulém týdnu jsme byli svědky dávky údajů, které se pohybovaly nad odhady analytiků. Příkladem mohou být objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Jedinou výjimkou bylo číslo oznamující mezikvartální růst největší světové ekonomiky. Ta navzdory odhadům kolem tří procent rostla jen o 2,6 procenta. I tak je ovšem růst US ekonomiky obecně považován za solidní.

Daňová reforma prezidenta Trumpa

Snížení daní by mělo podle odhadů navýšit ziskovost amerických společností v letošním roce o přibližně sto miliard dolarů. To je bezesporu velké číslo, na které investoři slyší a posílají své peníze na trh s vidinou velkých zisků.

Výsledky hospodaření jsou mimořádně dobré

Ve Spojených státech je v plném proudu výsledková sezóna. Prozatím výsledky svého hospodaření oznámila čtvrtina firem sdružených v hlavním indexu SP500 a téměř osmdesát procent z nich překonala odhady analytiků. Pod odhady se pohybovalo jen necelých třináct procent. To vše je opravdu hezké a pozitivní. Na druhé straně…

Podíváme-li se do historie, a to ne úplně dávné, pak je současné tempo růstu americké ekonomiky v lepším případě průměrné. Průměrné číslo meziročního růstu HDP od roku 1948 je o více jak půl procenta vyšší než minulý týden ohlášený údaj.Nejsem jistý, jestli je stomiliardový nárůst zisků US firem důvodem k tomu, aby se tržní kapitalizace amerických akcií zvýšila o 1,5 bilionu dolarů. Daňová reforma z roku 1986 přinesla firmám zisky na úrovni 40 miliard a zvýšila tržní kapitalizaci tamního akciového indexu o sto miliard. Nepoměr zde bije do očí.

Výsledky firem jsou skutečně dobré a překonávají očekávání. Celkově je ale americký index mimořádně drahý. Hodnota Shillerova CAPE je už na dohled od svých rekordních hodnot z počátku tisíciletí.Optimismus nevyplývá ani z klasického poměru ceny indexu ke společnostmi dosaženým ziskům (P/E ratio). To se pohybuje na hodnotě 26,65 zatímco historický průměr se usadil na 15,69. Vyšších hodnot jsme se dočkali jen v obdobích před krizemi v roce 2000 a 2007.

Psal jsem již několikrát a budu se zase opakovat. Poměrové ukazatele nejsou samy o sobě spouštěči propadů akciových trhů. To, že jsou akcie drahé tedy neznamená, že by nemohly být ještě dražší. Dlouhodobější sestupné trendy spouští až příchod recese a ta prozatím není na dohled. Alespoň to tak vypadá. Přesto by ale nebylo od věci být ohledně masového nákupu amerických akcií na současných cenách opatrný a poohlédnout se spíše na jiných trzích.

Další informace včetně porovnání fondů ze segmentu Emerging Europe najdete zde.

Související články

Výnosy

Jaké tituly preferovat? (Týden 19)

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu, když ztráty zpočátku týdne hravě vygumovalo čtvrteční a páteční obchodování, které posunulo americké indexy na nová historická maxima.

11. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?

Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy…

7. 5. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Krátkodobá korekce možná (Týden 18)

Akciové trhy v uplynulém týdnu stagnovaly a v některých případech mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je s velkou pravděpodobností nedostatek nových jasných impulsů, a to jak k pokračování v…

4. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje