Bojí se trhy (Týden 13)?

Burzovní dění v minulém zkráceném obchodním týdnu ovlivnily události v Bruselu. Svět si opět připomněl, že rizika zde jsou a nejsou malá. Zasaženy byly, jak ukazuje tabulka, zejména evropské akcie. Ve svém výhledu na rok 2016 jsem zmiňoval to, že roky charakteristické mimořádně nízkou volatilitou danou aktivitou centrálních bank jsou zřejmě minulostí a musíme si zvyknout na to, že...

Burzovní dění v minulém zkráceném obchodním týdnu ovlivnily události v Bruselu. Svět si opět připomněl, že rizika zde jsou a nejsou malá. Zasaženy byly, jak ukazuje tabulka, zejména evropské akcie. Ve svém výhledu na rok 2016 jsem zmiňoval to, že roky charakteristické mimořádně nízkou volatilitou danou aktivitou centrálních bank jsou zřejmě minulostí a musíme si zvyknout na to, že se trhy opět začnou chovat přirozeně.  Stejně tak mám dojem, že ve Spojených státech může skončit období nízké inflace. Svědčí o tom nejen grafy, které jsem ukazoval v minulých komentářích, ale také nadále silná čísla z US trhu práce. Vysoká zaměstnanost sebou nese také tlaky na růst mezd, a pokud se tato domněnka potvrdí, může to vyzvat FED k akci. Ale nepředbíhejme.

Tydenni komentar 13 2016 obr 1Obr. 1: Index volatility CBOE VIX (zdroj: Stockcharts)

Graf známého „indexu strachu“ nám říká, že se trhy opět příliš nebojí nebo lépe řečeno bojí se nejméně od října loňského roku. Všechny obavy z nízkých cen ropy, ekonomického zpomalení v Číně a možných problémů evropských bank jakoby zmizely. Bohužel pouze jakoby. Zdroje obav jsou nadále reálně přítomny a tak věřím, že so opět dočkáme takové volatility, jaká byla před před mnoha lety, před zahájením gigantických operací centrálních bank běžná. Současnost vidím jako správný okamžik k tomu, abychom investiční portfolia na takovou situaci připravili. Akciové fondy zaměřené na „low volatility“ akcie, investiční zlato, nebo „inflation protected“ dluhopisy jsou jednou z cest, jak toho dosáhnout.

Nemůžu si to odpustit. Co myslíte, co stojí za silnou růstovou rally amerických akcií, které jsme od února svědky? Že by očekávání růstu US ekonomiky?

Tydenni komentar 13 2016 obr 2 Jak je vidět z obrázku, tak tohle nebude správná odpověď. Tak to asi bude očekávaný růst zisků amerických firem, ne?

Tydenni komentar 13 2016 obr 3No, ani to se nezakládá na pravdě. Očekávání budoucí ziskovosti naopak klesají. Co bychom za tím tedy měli hledat? Pochopitelně, projevy centrálních bankéřů. Ve správnou chvíli dodal trhům optimismus guvernér FEDu ze Saint Louis, který svým podpůrným projevem, zastavil růst amerického dolaru doléhající na většinu rizikově orientovaných aktiv. Namísto čtyřnásobného zvýšení sazeb je nyní pravděpodobnou realitou pouze zvýšení dvojité. Silný trh práce, s ním spojený tlak na zvyšování mezd a rostoucí inflační očekávání mohou tuto situaci změnit a to by byla pro trhy opět negativní nečekaná zpráva.

Právě započatý týden bude plný silných makrodat, v nichž budou hrát hlavní roli data z amerického trhu práce vyhlašovaná v první dubnový den.  Zajímavý nebude možná ani tak nejsledovanější údaj – počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství, jako spíš data spojená s průměrnou hodinovou mzdou a další, kdysi vedlejší údaje.

Tydenni komentar 13 2016 tab 1

Související články

Úvěrování, Výnosy

Čtyři otázky pro Jirku Pecha: Inflace v hlavní roli

Před pár dny nás z E15 oslovili s dotazy, jak se vyvíjí zájem o spořicí a jiné produkty, s jejichž pomocí se klienti snaží bojovat s inflací. O odpovědi neochudíme…

13. 5. 2022 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zdražování a bod zvratu. Po dvou dekádách stability čelíme inflačním šokům

Z investičního pohledu je nyní téma číslo jedna obecné zdražování, tedy inflace. Globální inflace byla ještě před dvěma lety pod 2 %, v dnešní době přesahuje 6 % a v…

6. 5. 2022 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Co a jak ovlivňuje trhy? (Videokomentář: Týden 17)

Amerika reaguje na plánované agresivní zvyšování úrokových sazeb, Evropa je ovlivněna válkou na Ukrajině a Asie covidem. Vše se dozvíte ve videokomentáři od Václava Pecha.

5. 5. 2022 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.