Blíží se recese? (Týden 11)

Akciové indexy ukončily minulý týden vesměs nevýraznými pohyby. Celosvětový index MSCI World ztratil na své hodnotě 0,38 %, zatímco americký index SP 500 a akciový index rozvíjejících se trhů díky pátečnímu obchodování zakončily týden v drobném zisku a čínský index dokonce poměrně významně posílil.

To není nelogické, protože počty nově nakažených lidí v Číně se již nijak rapidně nezvyšují a také počet úmrtí nijak výrazně neroste. Naopak na jiných místech světa, jako například v Evropě, epidemie viru kulminuje.

Dá se tedy předpokládat, že se svět investic bude nyní pravděpodobně více soustředit na odhady dopadu viru na světovou ekonomiku a na jejich případnou časovou osu, které nemusí být nutně zanedbatelné.

Bez zajímavosti také není to, že propad samotného čínského indexu (-12,5 %) od poloviny února, kdy panika na světových burzách propukla, je nižší než ten, jehož jsme se dočkali na akciovém trhu ve Spojených státech (-18,51 %).

Tento fakt jen potvrzuje moji myšlenku o tom, že americké indexy byly po loňském šíleném růstu jednoduše příliš drahé, a to byl i jeden z  hlavních důvodů aktuálního vývoje. Čínský virus se jednoduše hodil jako vysvětlení, ale samojediným viníkem zde zcela určitě není.

Hlavní makroekonomickou událost ve Spojených státech má na svědomí americký FED. Ten zareagoval na negativní vývoj na trzích a v průběhu týdne neplánovaně, mimo pravidelná zasedání, snížil o půl procentního bodu úrokové sazby. Historický pohled ukazuje, že takové snížení sazeb ohlášené mimo pravidelná zasedání má na trhy spíše negativní krátko až středně dobý účinek, což se také potvrdilo. Po hodině nadšení a prudkého růstu se akciové indexy opět poroučely výrazně dolů a ve svém pohybu setrvaly až do posledních hodin páteční obchodní seance. Ostatní data z největší světové ekonomiky spíše potěšila, ovšem ve světle virové paniky je trh ostentativně přehlížel. Například silný páteční report z trhu práce, který ukázal, že v USA vzniklo v uplynulém měsíci mnohem více nových pracovních míst mimo zemědělství, než se očekávalo. Výrazně potěšil také vývoj v sektoru služeb, když i jeho expanze byla mnohem vyšší, než si dokázali analytici původně představit. Naopak data z Číny potvrdila, jak moc byla tamní ekonomika v únoru paralyzována. Jak průmysl, tak také sféra služeb prochází kontrakcí srovnatelnou s krizovými lety 2008-2009.

Důležitou globální makroekonomickou událostí bylo na konci týdne také zasedání zemí sdružených v kartelu OPEC, které skočilo fiaskem. Původní představy trhu o tom, že kartel zareaguje na snížení poptávky po „černé zlatu“ dalším omezením těžby, striktně odmítlo Rusko v obavě ze ztráty podílu na trhu. Na ruské odmítnutí zareagovala Saudská Arábie silným snížení vývozních cen ropy a v důsledku nedohody hlavních světových producentů, která je mnohde vykládána jako počátek obchodní ropné války mezi Ruskem a Saudskou Arábií, v pátek propadla ceny ropy na burzách v jediné obchodní seanci o deset procent.

Otázkou za zlatého bludišťáka nyní je, jak se souběh dopadů šíření coronaviru a případné ropné války projeví na globální ekonomice a zda je ji schopen stáhnout do recese. To by byl pro investory mimořádně problematický vývoj, protože historicky příchod recese prakticky vždy ukončil růstový trend akciových indexů a přivodil změnu trendu. Můj názor je, že tento vývoj je čím dále tím pravděpodobnější a investoři by to měli vést v patrnosti.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Na optimistické vlně (Videokomentář: Týden 13)

Guvernéři FEDu okomentovali budoucí plány kolem dalšího snižování úrokových sazeb a akciové trhy tento komentář potěšil. Dočkali jsme se tak nových rekordů, které následně mírně korigovaly. Dluhopisy víceméně stagnují, komodity…

26. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

BONITES: BT Penze jsou probuzením do reality. Ještě nikdy nebyla možnost mít vše takto v kostce

V tomhle rozhovoru o zajištění na penzi si Tomáš Dvořák, spolumajitel finančně-poradenské společnosti BONITES group, nebere servítky. „Přibývá lidí, kteří si ‚něco‘ odkládají. Dříve to bylo 500 Kč do penzijka,…

22. 3. 2024 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nedařilo se dluhopisům (Videokomentář: Týden 12)

Optimistická inflační očekávání trhu se ne zcela naplnila, což ve svém důsledku znamená, že se v blízké době nemusíme dočkat rychlého snižování úrokových sazeb. Akciové trhy tuto negativní zprávy ustály…

21. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.