Bezproblémový týden (Týden 47)

Máme za sebou další úspěšný týden, v němž akciové indexy téměř po celém světě navyšovaly své zisky. Za růstem vidím spíše technickou situaci na trzích. V minulých týdnech prorazil hlavní americký index SP500 důležitou úroveň rezistence a vydal se na cestu dobývání nových historických maxim. A protože v průběhu minulého týdne nebyla vyhlášena žádná mimořádně silná makroekonomická data, technicky odůvodněnému růstu nestálo...

Máme za sebou další úspěšný týden, v němž akciové indexy téměř po celém světě navyšovaly své zisky. Za růstem vidím spíše technickou situaci na trzích. V minulých týdnech prorazil hlavní americký index SP500 důležitou úroveň rezistence a vydal se na cestu dobývání nových historických maxim. A protože v průběhu minulého týdne nebyla vyhlášena žádná mimořádně silná makroekonomická data, technicky odůvodněnému růstu nestálo nic v cestě.

Za pozornost stálo vystoupení hlavy amerického FEDu Jeroma Powella. V projevu hodnotícím vývoj největší světové ekonomiky Powell uvedl, že za aktuální situace nevidí ani on ani většina dalších členů výboru důvod pro pokračování v procesu snižování úrokových sazeb.  Powell shledává největší světovou ekonomiku jako dostatečně silnou, se silným pracovním trhem a inflací pohybující se poblíž centrální bankou cílované hodnoty. Vše je pochopitelně závislé na datech, která budou z ekonomiky v následujících týdnech a měsících přicházet.

Pozitivně vyzněla také čísla o vývoji hrubého domácího produktu v klíčové zemi Evropy. Německá ekonomika rostla o trochu více, než trh čekal, a to znamenalo velké oslavy, protože růstem se Německo o chloupek vyhnulo recesi, o níž hovoříme v případě, že ekonomika klesá mezikvartálně dvě čtvrtletí za sebou. Ohlášená čísla jsou prozatím jen odhadem a konečné slovo bude mít definitivní údaj, který bude oznámen později. Na oslavy je tedy, přinejmenším prozatím, zřejmě brzy.

Jak je vidět z poměrového grafu ukazujícího vzájemný vývoj cen australského a kanadského dolaru, situace v Číně, která byla v letošním roce hlavním zdrojem obav, se pozvolna zlepšuje. Obě zmíněné měny jsou měny velkých komoditních exportérů. Kanadský dolar je díky geografické blízkosti více náchylný na vývoj ekonomiky ve Spojených státech, zatímco „Australan“ je citlivější na Čínu. Obavy z vývoje v Číně se v letošním roce promítly v tom, že australský dolar klesal rychleji než kanadský. V posledním čtvrt se ovšem zdá, že se tento vývoj zastavil a naopak „Kanaďan“ za vývojem svého kolegy mírně zaostává. I to je znamením toho, že trh věří, že to s čínskou ekonomikou není zase až tak zlé, jak se původně myslelo.

Z makro pohledu je tedy situace na trzích prozatím velice optimistická. Recese se zdá být z krátko a také střednědobého pohledu v nedohlednu. To ovšem neznamená, že by na trhy nemohla přijít korekce silných zisků, kterých jsme byly v posledních dvou měsících svědky. Z krátkodobějšího technického pohledu je takový vývoj přinejmenším celkem pravděpodobný.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů

V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…

20. 3. 2025 5 minut čtení

Výnosy

MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory

„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…

27. 2. 2025 5 minut čtení

Výnosy

Od tulipánů po kávu, ropu nebo zlato. Jak dnes investovat do komodit?

Komodity fascinovaly investory vždy. Právě na únor připadá výročí, kdy před téměř 400 lety v roce 1637 došlo ke zhroucení první evropské komoditní bubliny, známé jako „tulipánová horečka“. Dnešní nabídka…

14. 2. 2025 6 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.