Amerika tentokrát předčila Evropu (Týden 49)
Ten Kim snad opravdu čte naše komentáře! Sotva jsem napsal, že si na výstředního severokorejského soudruha už nikdo nevzpomene, vyletěla další z jeho raket. Škody nenapáchala. Ani materiální a ani ty burzovní. Akciové a dluhopisové indexy jako by si toho ani nevšimly a pokračovaly ve svém poklidném životě.
Ve světě komodit nezpůsobilo listopadovou revoluci ani vyhlášení OPECu. Kartel nepřišel s ničím, co by se nečekalo. Prodloužení stávajících těžebních limitů ropy bylo prakticky předem domluveno a jednání to jenom stvrdilo. Reakce trhu byla předvídatelná. Tradiční vzorec „Sell the News“ poslal ceny ropy po zveřejnění výsledků jednání o procento níže.
Ve Spojených státech stále není jasný osud daňové reformy prezidenta Trumpa. O konkrétní podobě reformy se stále jedná, je pravděpodobné, že některé části původního návrhu jsou aktuálně neprůchodné a budou muset být nahrazeny jiným zněním. Více zatím známo není a trhy setrvávají ve vyčkávacích pozicích.
Nadšení v nich však stále zůstává, a tak byly americké akcie v uplynulém týdnu nejvýkonnějším indexem. Hlavním důvodem pro jejich růst byla lepší než očekávaná makroekonomická data. Americké HDP rostlo v uplynulém období rychleji, než se obecně čekalo, rostly také uskutečněné i rozjednané prodeje nových domů. Zájem o nemovitosti potvrdil také růst jejich cen. To vše více než vyvážilo mírné zklamání, kterého jsme se dočkali z průmyslového sektoru. Na růstu US indexů se ovšem podílely zejména defenzivní sektory a hodnotově orientované akciové tituly, zatímco dravé technologie prošly poměrně dramatickým výprodejem.
Nedařilo se naopak evropským akciím, a to i přesto, že i zdejší data bylo většinou nad očekávání dobrá. Míra nezaměstnanosti v eurozóně nadále klesá, míra úvěrů poskytovaných korporátní sféře zdravě roste, a to i díky vysoké úrovni ekonomického sentimentu. Jedinou kaňkou je v Evropě nadále nízká inflace. Určitou vahou jsou také doposud nedokončená jednání o BREXITu. Českých akcií se ovšem taková jednání příliš nedotýkají, a tak byl český index jedním z těch nejvýkonnějších.
Pocit bezpečí proudí nadále také z komoditního sektoru, kde se nedaří drahým kovům. Zlato v uplynulém týdnu odepsalo tři čtvrtiny procenta a stříbro je slabší dokonce o více jak čtyři procenta. Kdepak, tenhle trh se vůbec nebojí! Pokud nemá ovšem pravdu teorie, podle které se pesimisté přesouvají ze zlata a stříbra a hromadně se ukrývají do bitcoinu.
Související články
Technická korekce (Týden 8)
Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu korigovaly svoje předchozí růsty a na svých hodnotách ztrácely. Tedy s výjimkou indexů zaměřených na hodnotově orientované akcie, které rostly. Potvrzují tak naši již…
Stále na vlně (Týden 7)
Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech,…
Stále platí rovnice akcie=TINA? (Týden 6)
Trhy v uplynulém týdnu provedly kompletní otočku a smazaly tak nepříznivý vývoj předchozích pěti obchodních dní. Důvodem změny nálady na trhu je pravděpodobně rostoucí důvěra obchodníků a investorů v to,…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.