Alespoň drobná korekce v závěru roku (Týden 49)
Vítejte v klidnějších časech. Nebo možná jen prozatím. Trhy jsou místem, na němž se všichni bez výjimky často pleteme a občas máme pravdu. To je třeba přijmout. Akciové indexy v uplynulém týdnu rostly a korigovaly tak dosavadní nepříliš dobré výsledky závěrečného čtvrtletí letošního roku. Poslední kvartál býval, při pohledu do minulosti, většinou tím nejveselejším obdobím investorova roku, leč letos je tomu jinak.
Důvody pro růst se s ohledem na makrodata, která nám svět v uplynulém týdnu připravil, hledají jen těžko. Ve Spojených státech pokračuje citelný pokles v nemovitostním sektoru. Zklamaly jak prodeje nových domů, tak Case-Shillerův index cen nemovitostí, poklesem negativně překvapily rozjednané prodeje domů. Samostatnou kapitolou jsou nové dávky v nezaměstnanosti, jejichž počet se začíná ze svých zářijových minim povážlivě zvedat.Netvrdím, že se jedná o vznik nového trendu a tím méně to, že jsme na pokraji nějakého většího problému. Jen konstatuji a nadále sleduji.
Radost do srdcí investorů nepřinesla ani data z Číny, kde zklamala jak čísla o vývoji ve výrobním sektoru, tak také ve sféře služeb. Výrobní sektor se podle oznámeného údaje nachází ve fázi stagnace.
Pozitivní zprávou z Evropy je nadále dostatečný počet zájemců o italské státní dluhopisy, který ukázala aukce desetiletých bondů. Výnos 3,27 procenta a bid/cover ratio 1,4 je solidní číslo s ohledem na to, jak již tak silně zadlužená Itálie plánuje zadlužit svůj rozpočet na budoucí rok. O mnoho více radosti však z Evropy nepřišlo. Snad jen tolik, že francouzský spotřebitel utrácel více, než se očekávalo.
Pokud bych tedy měl soudit z makroekonomických dat uplynulého týdne, nemohu jinak než považovat silný růst akciových indexů za pouhou růstovou korekci.Poměrové grafy mezi výkonností momentum akcií a širokým indexem (horní graf) a mezi dravými akciemi „high beta“ a klidnými „low volatility“ ukazují, že se původní trend ve prospěch rizikověji orientovaných skupin již zřejmě zlomil a o jeho znovunastolení není ani vidu, ani slechu. Varovným znamením může být i to, že se trh s rizikověji orientovanými dluhopisy růstového nadšení uplynulého týdne příliš neúčastnil a růst high yield dluhopisů a dluhopisů emerging markets vůči jejich bezpečnějším protistranám s obdobnou durací nebyl zdaleka tak výrazný.
Další informace včetně porovnání USD dluhopisových fondů s vysokým výnosem naleznete zde.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?
Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…
Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu
Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…
Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché
Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.