Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

Následným důvodem růstu indexu SP-500 nad jeho historická maxima pak bylo právě proražení úrovně technické rezistence, kterou tvořilo únorové high indexu.

Další růstový impuls pak přinesl guvernér FEDu Jerome Powell. Ten ve svém čtvrtečním projevu prohlásil, že FED nebude nadále vázat svoji politiku na dvouprocentní hladinu inflace. Centrálním bankéřům bude podle Powella postačovat, když se bude kolem dvouprocentní hranice pohybovat její průměr. Je tedy pravděpodobné, že možné budoucí zvýšení inflace nad dvouprocentní hladinu nepovede FED k tomu, aby zasahoval pomocí zvýšenÍ úrokových sazeb.

Trh si Powellovu řeč vyložit tak, že rozvolněné podmínky, které na trhu aktuálně panují, budou pokračovat a možnost zvýšení úrokových sazeb je v nejbližší době spíše nepravděpodobná, což je podnítilo k dalším nákupům. Smutní jsou naopak příznivci dluhopisů, které záměr FEDu tolerovat vyšší inflaci nijak nenadchnul. Inflace je jedním z hlavních nepřátel téměř všech typů dluhových aktiv, a tak není divu, že se ceny dlouhodobějších cenných papírů vydaly poměrně příkře na jih.

Z makroekonomický čísel byli investoři nejvíce zvědaví na čísla mapující výkonnost především německé a americké ekonomiky ve skončeném kvartálu. Obě zveřejněná čísla vypadají docela hrůzostrašně. Německá ekonomika čelí desetiprocentnímu poklesu a propad největší světové ekonomiky přesahoval třicet procent. Přesto byla obě zveřejněná čísla mírně lepší, než jak věštily analytické odhady a tak se jednalo vlastně o pozitivní zprávy. Pokud tak lze třicetiprocentní propad vůbec brát. Podobně lze brát také počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které minulý týden přinesl. Číslo opět přesáhlo jeden milion a ukázalo tak, že krátkodobé ponoření pod tuto hranici, které akciový trh oslavil v minulých týdnech, bylo možná jenom krátkou epizodou. Na druhé straně se opět jednalo o číslo mírně nad očekávání trhu a tak se opět jedná z pohledu trhu o pozitivní překvapení.

Jak je vidět z týdenního přehledu, měl trh v uplynulém týdnu nadále svoje tradiční lídry: Apple, Microsoft, Facebook, Google a Amazon… Ti svoji váhu v indexu nadále navyšují a ženou vzhůru celý index přesto, že akcie většiny firem v indexu nerostou. Pohled na čtyřmístné P/E u mnohých hitů současného trhu je spíše úsměvný. Trhy ovládla technická analýza a o reálnou hodnotu se dnes zajímá málokdo. Chuť participovat na zběsilém růstu tržních miláčků s omezeným rizikem ztráty (tedy pokud víte, co je to stoploss pokyn), je skutečně neodolatelná.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.