Akcie jsou nadhodnocené, ale býčí trend vydrží (Týden 42)

Světové akciové a dluhopisové trhy již druhým týdnem rostou, a to i tváří v tvář nepříliš přesvědčivým makroekonomickým datům, která k nám z ekonomik proudí. „Mr. Market“ tedy opět nejspíše hledí do budoucnosti a očekává jasné zítřky, přičemž krátkodobé problémy jej příliš nezajímají. V USA začala výsledková sezóna a je třeba přiznat, že ohlášené výsledky nadšení nevzbuzují. Míra překonání očekávání na bázi EPS (zisku...

Světové akciové a dluhopisové trhy již druhým týdnem rostou, a to i tváří v tvář nepříliš přesvědčivým makroekonomickým datům, která k nám z ekonomik proudí. „Mr. Market“ tedy opět nejspíše hledí do budoucnosti a očekává jasné zítřky, přičemž krátkodobé problémy jej příliš nezajímají.

V USA začala výsledková sezóna a je třeba přiznat, že ohlášené výsledky nadšení nevzbuzují. Míra překonání očekávání na bázi EPS (zisku na akcii) je sice historicky nadprůměrná (81 % oproti historickým 72 %), ale nafouknout EPS nemusí být zase až takový problém. Stačí si za prakticky nulové úroky půjčit a vykoupit část vlastních akcií z trhu. A hned máme méně akcií a při stejném zisku vyšší EPS. Ale jsou i jiné, kreativnější cesty. To, co vzbuzuje obavy je jen padesátiprocentní překonání odhadů z pohledu tržeb. To je číslo, které je poměrně hluboce pod historickým průměrem.

Zisky firem, které dosud ohlásily výsledky za 3Q2015 se snížily o 4,6 % a pokud by záporná hodnota zvyšování zisků firem z indexu SP500 vydržela do konce, pak by to bylo poprvé od roku 2009. V uplynulém týdnu ohlásilo svůj výhled na závěrečný kvartál letošního roku deset společností. Devět svůj výhled hospodaření snížilo a jen jedna firma jej zvýšila.

Ne zcela příznivou bilanci prozatímní americké výsledkové sezóny potvrzuje také negativní změna v odhadech budoucí ziskovosti indexu patrná z následujícího grafu.

Tydenni komentar 42 2015 obr 1Na grafu si nejde nevšimnout podobnosti chování odhadu budoucích zisků (první vlnka vyšší, druhá nižší) v letech 2007 a 2008 se současnou situací. Nedávno jsem prezentoval, že současná vysoká valuace amerických akcií je opodstatněná vysokou ziskovostí korporátní sféry. Pokud by visely nad budoucí ziskovostí dlouhodobější otazníky, mohl by to být problém. Tak daleko ale zatím ještě nejsme.

Trhy ovšem podobné obavy nesdílí. Akciové indexy se opět probojovaly nad svůj padesátidenní průměr a to i v Číně, kterou všichni ještě nedávno zatracovali.  Vezmeme-li v úvahu výše uvedené, nedivil bych se v nejbližším týdnu či dvou určité korekci dosavadního rychlého růstu. A to i proto, že minimálně dva ze tří hodnotových ukazatelů, které používám, ukazují na nadhodnocení celosvětových akcií a ten poslední je k podobnému výroku velice blízko.

Tydenni komentar 42 2015 obr 2Takové situace byly vždy velice blízko tržním vrcholům (ukazují červené čáry). Na druhé straně hovoří pro růst světových akcií do konce roku sezónní důvody. Závěrečný kvartál roku je pro akcie zpravidla velice příznivé období a tak by měla být případná korekce jen korekcí a ne signálem pro definitivní změnu býčího trendu ve trend medvědí. Ta je prakticky vždy důsledkem přicházející recese, nikoli důsledkem technické analýzy.

Tydenni komentar 42 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 42 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 42 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Rizika, Výnosy

Trhy nadále padají (Videokomentář: Týden 4)

Náš analytik Václav Pech projde v méně než deseti minutách aktuální dění na trzích.

25. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.