Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za více jak deset let a vyhlídky minimálně na příští rok nejsou růžové. S tím, jak chce čím dál více Čechů své úspory ochránit, přibývá ale i pochybných a vysoce rizikových nabídek, nebo vyloženě podvodných pastí. Jak se do nástrah všech těch kryptoměn, tokenů, firemních dluhopisů nebo alternativních fondů nechytit?

Pandemie covid-19 způsobila paradoxní situaci. Velké části lidí se finančně nijak negativně nedotkla. Mnozí dostali v práci naopak rekordně přidáno, navíc neměli tolik příležitostí peníze utrácet, třeba za zahraniční dovolené. Úspory českých domácností se dostaly na rekordní úroveň tří bilionů korun. A do toho o sobě dala rázně vědět inflace, která se v poslední letech převalovala lehce nad dvěma procenty. Nechme teď stranou, že i tato pro někoho neviditelná dvě procenta udělají s hodnotou úspor dlouhodobě nehezké věci. Nyní inflace atakuje šest procent a očekává se její další růst. Pociťujeme to všichni ve vlastní peněžence, stačí zajít na nákup.

Investice jako jediná cesta

Byť se sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech v bankách začaly zvedat, na aktuální inflaci ani zdaleka nestačí. Chceme-li ochránit úspory, není jiná cesta než peníze investovat. Ne nutně za ně koupit nemovitost, ale můžeme využít možností, které nabízejí třeba akcie, dluhopisy nebo jiná aktiva. Uvědomuje si to stále více lidí a začínají investovat. Je to dobře. Kvalitních příležitostí, a to i pro ty, kteří nemají na účtu miliony ani statisíce, ještě nikdy nebylo víc. Ale taky je potřeba se mít na pozoru.

Nebezpečná trojice

Stejně jako v divokých 90. letech, kdy různí šejdíři, zahaleni do vznešených názvů, slibovali lidem jistotu desetinásobku vkladů, i dnes chtějí na vzrůstajícím zájmu o investice a strachu z inflace vydělat podvodníci. Do karet jim hraje, a přiznejme si to otevřeně, lidská neznalost, důvěřivost a hamižnost.

Ti, kteří se s investováním spálili v některé z podobných pastí, se často dostatečně nezajímali, kam své peníze vkládají, nekriticky uvěřili reklamám a chtěli vydělat rychle hodně peněz. Nahrává tomu i zásobování zprávami, kolik set procent vydělala „obyčejným lidem“ některá z tisíců kryptoměn, nebo slyšíme o milionových prodejích digitálního umění a zázračných investičních strategiích. Vidina dlouhodobého investování a postupného zhodnocování majetku v akciích, dluhopisech nebo fondech je v tomto srovnání tak trochu nuda.

Všem ale doporučuji mít neustále na paměti jednu ze základních investičních pouček: Čím větší je potenciální zisk, tím vyšší je riziko. To se v investicích nezmění. A obzvlášť pozor je třeba nyní dávat v oblastech, které nepodléhají regulaci, byť se autoři těchto „projektů“ regulátorem různě zaštiťují. I České národní bance dochází trpělivost a v nedávných dnech vydala dvojici prohlášení (zdezde), ve kterých varovala, že investoři do těchto aktiv nemají ze strany ČNB výhodu ochrany jako u jiných regulovaných finančních služeb.

Hraje se podle pravidel

Regulace není záruka, že vaše investice bude stoprocentně zisková. Dává vám ale alespoň nějakou míru jistoty, že se na daném hřišti hraje podle pravidel a máte k dispozici ověřené informace, podle kterých se můžete rozhodovat. Například v kryptoměnách, různých tokenech, ale i firemních dluhopisech nebo alternativních fondech (podle § 15 ZISIF) platí velmi často spíš zákony džungle, kdy běžný investor tahá za o hodně kratší konec lana. Nemám a priori nic proti kryptoměnám a možnostem, které technologie za nimi nabízejí. Nevidím černobíle ani půjčky firmám nebo volnější podmínky pro alternativní fondy, koneckonců i pro investora to může mít své výhody. Skutečnost je ale taková, že tyto oblasti poskytují i díky nízké nebo žádné regulaci bezpečné útočiště různým podvodníkům, kteří je hojně využívají.

Kde se mít aktuálně na pozoru?

Kryptoměny

Dát do oběhu vlastní digitální měnu dnes může v podstatě každý. Jsou zde zavedené měny jako Bitcoin, stejně jako na deset tisíc tzv. altcoinů, z nichž se uchytí jen mizivá část. Zbytek je k ničemu. Vydělá na nich jen pár lidí kolem vydavatele. Ten udělá masivní reklamu, třeba i s pomocí různých hvězdiček na YouTube nebo Instagramu, naláká pár set nebo i tisíce důvěřivců, kteří mince nakoupí, jejich kurz chvilkově vzroste, vydavatel se svých mincí zbaví a kurz se opět propadne. Těm, kteří nestihnou prodat, zůstane bezcenné digitální nic.

Krypto tokeny

Využívají se zpravidla jako platidlo v určité aplikaci, ke které patří. Vydat tokeny může například soukromá společnost a nabídne je investorům k odkupu za peníze s příslibem vysokých budoucích zisků, až se začne daná aplikace masivně používat. Hodně často se také tyto tokeny zaměňují s akciemi, kdy si investoři myslí, že koupí tokenu se podílí na majetku společnosti. Nicméně práva spojená s tokeny nejsou nikde právně zakotvená a jsou jen velmi těžko vymahatelná. Dalším problémem je, že s takovými tokeny se velmi často nijak neobchoduje. Společnost, která je vydala, je neodkupuje. Je třeba používat selský rozum. Pokud vám někdo nabízí token, který sám emituje, není nikde obchodovaný (nebo je obchodovaný ve směnárně, kterou provozuje sám emitent tokenu), proč by měla jeho hodnota růst? Co zaručí, že daný token vůbec někdo odkoupí? Nemůže firma, která token vydala, ovlivňovat jeho cenu nahoru i dolů, jak se jí zrovna hodí?

NFT tokeny

Některé tokeny se používají pro nezaměnitelný záznam například uměleckého díla. Majitel takového NFT se stane jediným držitelem originálu daného digitálního díla. Některá NFT se prodávají za milionové částky, za nejdražší takové dílo zaplatil majitel téměř 70 milionů dolarů. Jistě se mezi takto draženými díly najdou i kousky, které porostou na hodnotě, ale taky je zde neskutečné množství odpadu, po kterém po odeznění vlny popularity neštěkne ani pes. Před investicí do jakéhokoliv NFT byste měli alespoň základně chápat principy, na jakých je daná kolekce NFT postavená, kdo ji vytvořil atd. Je samozřejmě možné, že se z „no name“ autorů NFT stanou hvězdy a jejich kolekce „pindíků“ (ano, i s takovým uměním se obchoduje) astronomicky vzroste na hodnotě, ale tato šance se limitně blíží nule.

„Prašivé“ firemní dluhopisy

V posledních letech přibylo množství různých firemních dluhopisů, jejichž prostřednictvím si firmy půjčují od veřejnosti peníze. Slibují vyplácet úroky většinou od 2 i přes 10 procent ročně. Nikdo vám ale negarantuje, že v případě krachu firmy dostanete úroky, ale i celou původní částku zpět. Postavení věřitelů bývá velmi slabé. Určitě se dají najít kvalitní firemní dluhopisy s férovým postavením věřitele, ale aktuálně je jich spousta tzv. prašivých. Vydávají je firmy, které nemají v podstatě žádnou historii ani majetek. Už mnohokrát došlo k tomu, že firma přestala vyplácet úroky a zkrachovala. Před investicí do podobného typu dluhopisu se vždy zajímejte o výkazy firmy, které musí pravidelně zveřejňovat na portálu justice.cz. Pokud by firma výkazy nezveřejňovala, tak o dluhopisu ani neuvažujte, stejně tak pokud firma ve výkazech reportuje ztráty nebo záporný vlastní kapitál. V případě, že nevíte, kde tyto údaje na výkazech zjistit, nekupujte si vůbec jednotlivé korporátní (firemní) dluhopisy, případně si nechte zpracovat analýzu od odborníka nebo investujte prostřednictvím fondů, které peníze rozloží mezi desítky až stovky prověřených firem.

Alternativní fondy

Zaznamenali jste kauzu fondu Growing way? Mnohými opěvovaný fond vybral od klientů 1,5 miliardy korun s příslibem vysokého zhodnocení na burze, aby se ukázalo, že majitel si za peníze kupoval auta, nemovitosti a většinu peněz neinvestoval. Jednalo se o tzv. alternativní fond, vytvořený podle paragrafu 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF). Ten dovoluje v podstatě komukoliv vytvořit si fond na správu cizího majetku. Je sice zapsán v evidenci České národní banky, ale to je vše – centrální banka jeho činnost dál nijak nekontroluje a volnější pravidla dávají větší prostor pro nekalé jednání. Takových kvazifondů je v ČR přes 300. Samozřejmě, že mezi nimi jsou i zcela seriózní, které poctivě zhodnocují svěřené peníze. Problém je, že tento institut vznikl pro úzké skupiny zkušených investorů, kteří chtěli společně investovat, a vůbec by se neměl nabízet veřejnosti, jako se dělo v případě Growing way. Pokud vám tedy nabízí váš dlouhodobý obchodní partner možnost s ním společně založit fond a domluvíte si strategii pro společné investování – může pro to být § 15 ideální volba, pokud však za vámi přijde „poradce“ nebo známý s tím, že pro vás má skvělou investiční příležitost a vy vůbec nemáte žádnou kontrolu nad investiční strategií, poohlédněte se raději jinde.

Nechcete se v investování spálit?

Nevěřte nablýskaným pohádkám o milionech přes noc. To, že někdo natočí draze vypadající reklamu nebo polepí stanice metra plakáty ještě nemusí znamenat, že vám nenabízí brak. Investice jsou cesta k bohatství a ochraně úspor, ale nějaký čas to trvá.

Neivestujte sami do oblastí, kterým nerozumíte a nevsázejte vše na jednu kartu. Kouzlo podílových fondů, u kterých si vyberete strategie od velmi konzervativních po hodně odvážné, spočívá v tom, že rozkládají investice mezi velké množství aktiv, aby rozložily riziko.  

Nepodléhejte davovému chování. Ať investujete na vlastní pěst nebo na základě rad kohokoliv, ověřujte si historii daných společností a čtěte podmínky ve smlouvách. Chtějte vědět, zda je daná služba či investice skutečně regulovaná ČNB, ne že ji centrální banka pouze eviduje.

Nelámu nad novými službami a projekty hůl. Lákají vás a chcete je vyzkoušet? Klidně do toho jděte, ale doporučuji skutečně pečlivý výběr a zvolit částku odpovídající menší části investičního portfolia, řekněme do deseti procent. 

Jako finanční poradci nabízejte k investicím jen produkty a služby, které schválil investiční výbor Broker Trustu. V případě „fondu“ Growing way, který získával klienty prostřednictvím externích poradců, už míří předžalobní výzvy i na finanční poradce. Pokud ti za své tipy dostali odměnu, tak za ně nesou i odpovědnost, a reálně se tak může klient domáhat škody po nich.

Byla by obrovská škoda, kdyby kvůli několika excesům Češi zanevřeli na slibně se rozvíjejíc a v zahraničí už desetiletí zavedené způsoby zhodnocování peněz.

Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Související články

Poradenství

Martin Kouřil: Bety v mobilu boří bariéru mezi poradci a klienty

Broker Trust teď v krátkém sledu připravil pro partnery několik vychytávek – Bety 2.0 v mobilu, nové poradenské kalkulačky a taky detailní přehled provizí u obchodního případu. Postupně je všechny…

13. 6. 2024 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Páteční obchodování zachránilo trhy (Videokomentář: Týden 23)

V uplynulém týdnu to nejprve vypadalo na korekci, ale pátek vše zachránil a vrátil trhy zpět poblíž výchozím hodnotám z počátku týdne. Dluhopisům se v posledních dnech dařilo o něco…

7. 6. 2024 1 minut čtení minut čtení

Rizika

Pojištění vážných chorob. Ani vyšší věk nebo prodělaná nemoc nemusí znamenat stopku

Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný. S tímto výrokem, který je zároveň i názvem filmu Juraje Jakubiska z 90. let, lze těžko nesouhlasit. Životní pojištění vám…

8 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.