Jak si vedly pojišťovny v roce 2016?
Z předběžných výsledků České asociace pojišťoven za loňský rok vyplývá, že životní pojištění nadále oslabuje. Jak se změnil podíl jednotlivých pojišťoven na trhu?
Z předběžných výsledků České asociace pojišťoven za loňský rok vyplývá, že celkové předepsané pojistné za rok 2016 vzrostlo meziročně o 2,43 mld. Kč, což odpovídá nárůstu o 2,1 %. Stejně jako v loňském roce drží pojistný trh neživotní pojištění, které posílilo o 4,5 %. Naopak oblast životního pojištění nadále oslabuje. Oproti roku 2015 o 1,8 %, přičemž počet existujících smluv životního pojištění se snížil o více než 162 tisíc smluv. Počet smluv životního pojištění již jen lehce přesahuje 5,5 milionu.
Novinové titulky, které upozorňují na to, že si Češi daleko raději pojišťují svůj majetek nežli životní rizika, mají svoje opodstatnění. Poměr životního pojištění k neživotnímu se nadále postupně mění v neprospěch životního pojištění. Aktuální podíl na předepsaném pojistnému je 37 % pro život a 63 % pro neživot. I když jde o statistiky, které mají v mnohém omezenou vypovídací hodnotu, pohled české veřejnosti na úlohu produktů životního pojištění se zřejmě příliš nemění.
Životní pojištění je stále vnímáno, ale také propagováno, jako ochrana před drobnými úrazy a krátkodobými nemocemi. Pojištění tak v mnohém funguje jako forma bolestného, nikoliv jako finanční ochrana pro případ skutečně vážných událostí jako je invalidita.
Pojišťovny mnoho statistik o plnění nezveřejňují. Nicméně data, které zveřejnila Pojišťovna České spořitelny, jsou dostatečně vypovídající. Tato pojišťovna vyplatila loni klientům za pojistné události téměř 2,5 miliardy korun. Nejvíce peněz klienti totiž čerpali z pojištění denního odškodného a hospitalizace z důvodu úrazu nebo nemoci. Tyto výplaty jednoznačně porazily i plnění z pojištění úmrtí a trvalých následků úrazu.
A jak si pojišťovny v loňském roce vedly? V životním pojištění výrazně klesly podíly České pojišťovny a Generali. Jednoznačně nejvíce rostla pojišťovna ČPP, dále ČSOB Pojišťovna a Allianz. Ostatní velké pojišťovny zůstávají víceméně na svém. Na rozdíl od životního pojištění zůstává Česká pojišťovna stabilní v neživotním pojištění. Z velkých pojišťoven je největším skokanem v neživotním pojištění Allianz, naopak pojišťovna Generali nadále ztrácí.
Uvidíme, jak se bude jednotlivým pojišťovnám dařit v roce 2017. Očekávat lze další pokles životního pojištění a vzhledem k výraznějším odlišnostem v provizních schématech může dojít k přeskupení obchodní produkce pro vybrané pojišťovny u některých externích sítí. Jak velký dopad to pro dané pojišťovny bude mít, je zatím předčasné odhadovat.
Dušan Šídlo, pojistný analytik Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Než zapnete přezkáče. Co si ohlídat v pojištění, když vyrazíte na lyže
Rozjezd letošní zimní sezony byl co do sněhu nic moc, nyní se ale tuzemské i zahraniční skiareály hemží lyžaři a snowboardisty. Každoročně se na horách bohužel přihodí i řada úrazů,…
Aby solární panely nezpůsobily víc škody než užitku, je třeba navýšit pojištění nemovitosti
Instalace solárních panelů jsou v Česku na vzestupu. Jen za letošní první pololetí lidé připojili přes 9300 solárních elektráren, což je více než za celý rok 2021. Motivací jsou vedle…
Poradenství, Rizika, Úvěrování, Výnosy
Jak naložit s pojistkou, hypotékou nebo investicí v dnešní nejisté době?
„Když nemají na chleba, ať jedí koláče.“ Podobně nešťastně jako slavný výrok přisuzovaný francouzské královně Marii Antoinettě může v některých případech vyznít i udílení univerzálních finančních rad v době ekonomické…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.