Jak postupovat při pojistné události, nejen když škodu způsobí velká voda

Každý si teď přeje, aby se nenaplnily katastrofické scénáře meteorologů a hlášené rekordní srážky o víkendu nezpůsobily masivní rozvodnění toků. Vyplatí se ale být na takovou situaci připraven, a to i z pohledu jednání s pojišťovnou při vzniku škody. Zde je několik bodů, podle nichž je vhodné v takovém případě postupovat.

1) Následky zdokumentujte – natočte nebo nafoťte je například na mobilní telefon, buďte při tom na sebe opatrní. Dokumentace pomůže při dalších jednáních s pojišťovnou. Je vhodné, pokud máte i fotografie nemovitosti před vznikem škody.

2) Pojišťovnu co nejdříve kontaktujte a událost nahlaste telefonicky nebo přes webové formuláře, což bývá vhodnější  při rozsáhlých škodách a velkém vytížení linek pojišťovny. Při neodůvodněném pozdějším oznámení nemusí pojišťovna plnění vyplatit v plné výši.

3) S opravou majetku nebo odstraňováním škod počkejte, dokud s tím pojišťovna neprojeví souhlas. Toto neplatí, je-li třeba začít s opravou nebo s odstraňováním poškozených částí dříve kvůli bezpečnosti, ochraně zdraví a životního prostředí nebo z jiného závažného důvodu. O to důležitější je pak ale předchozí dokumentace škod.

4) Pojišťovny jsou povinny uhradit nad rámec případného pojistného plnění také takzvané zachraňovací náklady, což jsou účelně vynaložené náklady na odvrácení bezprostředně hrozící pojistné události – příkladem je třeba pořízení pytlů s pískem. Dále by pojišťovny měly hradit náklady vynaložené na zmírnění následků, na odklizení poškozeného majetku z hygienických, ekologických či bezpečnostních důvodů.

5) Je-li to možné, zničené věci z domácnosti hned nevyhazujte, ale počkejte s tím do doby, než k vám přijede likvidátor pojišťovny.

6) Pokuste se najít účtenky od zakoupeného vybavení. Ideální je účty i všechny důležité smlouvy archivovat také v elektronické podobě, například na některém z online úložišť. Vhodné je mít u sebe například faktury za údržbu či opravy nemovitosti.

Nejlepší pojistnou ochranu vám poskytne pojištění, které je aktuální a má nastavenou správnou pojistnou částku, aby vaše nemovitosti nebyla podpojištěna. V takových situacích pak může pojišťovna vyplacené krytí krátit. Proto je vhodné pojištění nemovitosti i domácnosti alespoň jednou za dva roky, nebo po každé větší rekonstrukci, projít s odborníkem, který vám pohlídá, abyste se o pojištění mohli skutečně opřít.

Alice Kouřilová, ředitelka úseků Pojištění a Rozvoje partnerů, Broker Trust

Související články

Rizika

Jste v důchodu a stát vám přestal přispívat na spoření? Podívejte se, jak úspory dál zhodnocovat a co rozhodně nedělat

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným…

9. 9. 2024 7 minut čtení

Rizika

10 letních tipů, aby vás cestovní pojištění podrželo, když se něco zvrtne nejen v zahraničí

Devět z deseti Čechů je při výletech do zahraničí zodpovědných a vyráží s cestovním pojištěním, pojištěním k platební kartě, nebo dokonce s oběma typy. To je rozhodně pozitivní zpráva. Existuje…

27. 6. 2024 8 minut čtení

Rizika

Pojištění vážných chorob. Ani vyšší věk nebo prodělaná nemoc nemusí znamenat stopku

Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný. S tímto výrokem, který je zároveň i názvem filmu Juraje Jakubiska z 90. let, lze těžko nesouhlasit. Životní pojištění vám…

7. 6. 2024 8 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306