Dušan Šídlo radí: Které pojišťovny zaplatí rizikové těhotenství?
Většina pojišťoven má rizikové těhotenství v podmínkách pojištění pracovní neschopnosti ve výlukách (např. Pojišťovna České spořitelny, Kooperativa či Generali). Jiné pojišťovny stanovují velmi přísné limity v podobě maximálního počtu dnů neschopnosti z důvodu těhotenství, za který jsou ochotni sjednanou denní dávku zaplatit (obvykle max. 14 až 35 dní). Tento přístup uplatňují například Česká pojišťovna nebo Česká podnikatelská pojišťovna. Existují však pojišťovny, které rizikové těhotenství striktně nevylučují. Do této kategorie spadají například následující pojišťovny:
- Allianz pojišťovna
- Pojišťovna AXA
- ČSOB Pojišťovna
To, že tyto pojišťovny nemají rizikové těhotenství ve výlukách, bohužel ještě neznamená, že budou plnit za každé rizikové těhotenství. K získání plnění pojišťovny musí být splněny zejména tyto podmínky:
1) Uplynula dohodnutá čekací doba od uzavření pojistné smlouvy (většina pojišťoven má čekací dobu 3 měsíce, pojišťovna Allianz 6 měsíců)
2) Je splněna definice pracovní neschopnosti, tj. pojišťovny vyžadují, aby se nejednalo jen o neschopnost z důvodu rizikového těhotenství, ale o nemoc.
Rizikové těhotenství proto musí být objektivně doložitelné medicínským vyšetřením. Například pracovní neschopnost z důvodu rizika potratu bez doložení konkrétní diagnózy není považována za nemoc a pojišťovny by plnění odmítly. Naopak za neschopnost například z důvodu mimoděložního těhotenství či infekční nemoci by plněno bylo.
Plnění pojišťovny tedy závisí na tom, zda bude daná pracovní neschopnost v souvislosti s rizikovým těhotenstvím klasifikována i jako nemoc. ČSOB Pojišťovna navíc uvádí případy, kdy plnění neposkytuje, a to za rizikové těhotenství v souvislosti s onemocněním diabetes mellitus, dále v souvislosti s krvácením, nadměrným zvracením, hypertenzním onemocněním, infekcí močové a pohlavní soustavy, intrauterinní růstovou retardací a hrozícím předčasným porodem.
Dušan Šídlo, analytik Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Než vyrazíte za zážitky: Co by určitě nemělo chybět v pojištění na cesty
Léto 2025 zaklepalo na dveře a sezona zahraničních dovolených nabírá na síle. Loni Češi podnikli zhruba 7,5 milionu cest do zahraničí, velkou část z nich právě v období června až srpna.…
Pronájem bez rizika: kompletní průvodce nezbytným pojištěním pro majitele i nájemníky
Ve světle neustále rostoucích cen nemovitostí v Česku je nájemní bydlení v posledních letech významně na vzestupu. Pronajímat byt či dům, nebo naopak být v nemovitosti nájemcem však může přinášet…
Když mrzne, až praští a do toho praskne potrubí: 5 věcí, které si ohlídat v pojistce
Únor dokazuje, že i v našich zeměpisných šířkách se zima umí stále důrazně přihlásit o slovo. Zatímco mráz těší milovníky zimních sportů, majitelům nemovitostí se z dvouciferných minusových teplot dělají…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.