Cestovní pojištění: na co si dát pozor v době koronaviru

Hranice se otevírají, léto se blíží a Češi řeší, kam vyrazí na dovolenou. Do zahraničí jich letos zamíří nepochybně méně, ale první si už užívají třeba na chorvatských plážích. Také pojišťovny obnovují nabídku cestovního pojištění, které je pro většinu Čechů dlouhodobě nezbytnou součástí výbavy na dovolenou. Co je dobré vědět při sjednávání pojistky v „době koronavirové“?

Pozornost byste měli věnovat především tomu, zda ministerstvo zahraničí do zvolené destinace doporučuje cestovat. To je i důležité vodítko pro pojišťovny. V případě nemoci covid-19 by pojistné ústavy léčebné a další výlohy nehradily, pokud by člověk onemocněl v oblasti, kam ministerstvo v souvislosti s koronavirem nedoporučuje vycestovat. Sledujte proto aktuální informace na stránkách ministerstva, například zde. Hodí se i pro přehled o jiných hrozbách.

Většina pojišťoven deklaruje, že onemocní-li člověk koronavirem „v bezpečné zemi“, budou hradit léčebné výlohy, potřebnou hospitalizaci, asistenční služby i případnou repatriaci pacienta do ČR. Pokud by se situace v některém místě zásadně zhoršila v době, kdy už zde člověk pobývá nebo je právě na cestě, měla by se na něho pojistná ochrana vztahovat také.

Komplikace se mohou vyskytnout při nařízené karanténě v místě pobytu. Některé pojišťovny avizují, že by nehradily náklady na ubytování a stravu, ale pouze lékařská ošetření a další zdravotní péči.

Pozor na výluku pandemie a epidemie

Věnujte pozornost tomu, aby pojišťovna neuplatňovala výluku na pandemie či epidemie. Vzhledem k tomu, že pandemie covid-19 ve světě stále probíhá, představovala by tato výluka komplikaci pro pojistné plnění i v případě, že by člověk onemocněl koronavirem v zemi, která je z pohledu ministerstva bezpečná. Dobrou zprávou je, že tuto výluku nyní uplatňuje minimum pojišťoven.

Pokud se obáváte, že byste zájezd z důvodu onemocnění covid-19 (či jiné závažné komplikace) museli zrušit, pojistěte si i storno zájezdu, obzvlášť v případě, že dovolenou kupujete dlouho dopředu. Pojišťovny by neměly v tomto ohledu na koronavirus uplatňovat žádné výluky. Jen je třeba počítat s případnou spoluúčastí, ta se pohybuje okolo 20 procent z ceny.

Staré pravdy stále platí

Naprostá většina věcí zůstává u cestovního pojištění stejná a vyplatí se dodržovat následující zásady:

  • Věnujte čas výběru a porovnejte více nabídek, a to nejen podle ceny. Projděte si podmínky, ať vás něco nemile nepřekvapí.
  • Zvolte si dostatečné limity – pojišťovny vyplatí plnění jen do jejich výše, náklady na zdravotní péči v zahraničí přitom mohou být několikanásobně vyšší než v Česku. 
  • Připojistěte si odpovědnost pro případ, že byste způsobili škodu na zdraví či majetku někomu dalšímu. Základní balíčky pojištění odpovědnosti často neobsahují.
  • Pokud se chcete věnovat nejen běžným sportovním aktivitám, ale například i vysokohorské turistice, sjíždět divoké řeky nebo terénní cesty na kole, připojistěte se i pro extrémní sporty.
  • Pamatujte, že cestovní pojištění se „nekamarádí“ s alkoholem. Pokud by došlo ke škodě kvůli ovlivnění alkoholem, může pojišťovna plnění výrazně krátit či zcela odmítnout. Na trhu lze ale nalézt i připojištění, se kterým bude pojišťovna hradit například následky úrazu, i když se stal pod vlivem alkoholu, a to až do výše 0,8 promile alkoholu v krvi.

Pro ty, kteří dají letos přednost dovolené v tuzemsku, by mohlo být užitečné cestovní pojištění, které platí i pro Českou republiku. V nabídce ho má několik pojišťoven. Hodí se obzvlášť těm, kteří nemají v rámci životního pojištění či pojištění domácnosti sjednané připojištění odpovědnosti v občanském životě. Z této pojistky by se hradily například škody, které byste na dovolené způsobili druhým, typicky třeba na kole při dopravní nehodě. Plnění je pak u vybraných pojišťoven možné získat při úrazech s trvalými následky či při ztrátě nebo poškození zavazadel.

Marek Seidl, pojistný analytik Broker Trustu

Související články

Rizika

Spoření na penzi a stavebko v novém. Co znamenají plánované změny

Ke třicátým narozeninám dostalo stavební spoření, které od roku 1993 patří k mimořádně populárním produktům, „dar“, jenž na první pohled vypadá jako danajský. V rámci plánovaných úspor v rozpočtu vláda…

18. 5. 2023 5 minut čtení minut čtení

Rizika, Výnosy

Dokud nás finance nerozdělí: 7 tipů, jak nenechat peníze pošlapat váš vztah

Podle průzkumů je soulad v oblasti financí jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují spokojenost v páru. A pokud dobře nefunguje, pak často bývá důvodem rozchodu. Otevřeně komunikovat s partnerem o…

12. 5. 2023 6 minut čtení minut čtení

Rizika

Sfoukli jste 30 svíček: devět finančních rad, které se vyplatí následovat

Kolik musím uspořit na vlastní bydlení? Jak se zajistit na penzi? Do čeho mám investovat? Otázkám, které vás ve dvaceti netrápily, se po třicítce najednou těžko vyhýbá. Ať už máte…

14. 4. 2023 8 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.