Adrenalin a úrazové pojištění. Někde stačí pojišťovně poslat SMS, jinde si připlatíte
I když známé rčení říká: „Sportem ku zdraví“, často právě při pohybových aktivitách dochází k závažným zraněním. Vyrovnat se s následky úrazu pomůže i vhodně zvolené pojištění, ale v případě některých adrenalinových sportů a aktivit můžete narazit s úhradou pojistného krytí na problémy. Jak jim předejít?
Pokud častěji sportujete nebo se věnujete jiným adrenalinovým aktivitám, měli byste prověřit své úrazové pojištění. Klienti pojišťoven totiž mají informační povinnost, pokud dojde ke změně jejich takzvaného pojistného rizika – začnou se třeba věnovat nějaké rizikovější aktivitě. Například u České pojišťovny nebo Pojišťovny České spořitelny je pro zachování plného krytí pro případ dočasných rizikovějších či adrenalinových aktivit nutné zaslat pojišťovně SMS zprávu.
U většiny pojišťoven však toto nestačí a je třeba dočasně změnit takzvanou rizikovou skupinu a navýšit pojistné. Pojišťovny totiž běžně dělí klienty do rizikových skupin nejen podle povolání, ale také podle sportovních aktivit, které vykonávají. A pokud by došlo k úrazu během sportu, který má pojišťovna zařazen ve vyšší rizikové skupině, pojišťovna by případné plnění krátila. Záludnost spočívá v tom, že pojišťovna má právo krátit plnění i v případě, kdy k úrazu nedošlo při adrenalinové aktivitě.
U vybraných produktů jsou některé adrenalinové sporty zcela z pojistné ochrany vyloučeny a nelze je pojistit ani za vyšší pojistné. Například Allianz pojišťovna u úrazového připojištění v rámci životního pojištění nekryje úrazy při sportu, který byl provozovaný v extrémních podmínkách nebo terénech. AXA pojišťovna vylučuje například horolezecký sport či jízdu na bobech. Adrenalinové sporty jsou vyloučeny i u ČSOB Pojišťovny. Pokud má tedy vaše úrazová pojistka obdobné výluky a vy plánujete provozovat rizikové aktivity v zahraničí, je vhodné dopojistit úrazové pojištění na adrenalinové sporty v rámci cestovního pojištění.
Nezapomeňte také na včasné nahlášení úrazu, některé pojišťovny mají pro nahlášení úrazu lhůtu v délce 10 dní. Také je nutné dát pozor na konzumaci alkoholu před sportovní aktivitou, přecenění vlastních sil či podcenění preventivních opatření. Ve všech těchto situacích může docházet k odmítnutí plnění či k jeho krácení.
Dušan Šídlo, pojistný analytik Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Když mrzne, až praští a do toho praskne potrubí: 5 věcí, které si ohlídat v pojistce
Únor dokazuje, že i v našich zeměpisných šířkách se zima umí stále důrazně přihlásit o slovo. Zatímco mráz těší milovníky zimních sportů, majitelům nemovitostí se z dvouciferných minusových teplot dělají…
Hory bez mráčku: Co si pohlídat, než šlápnete do lyží
Zimní sezona je v plném proudu, jarní prázdniny se blíží. Pokud se už jako většina Čechů nemůžete dočkat úžasné zimní dovolené, projděte s námi praktický seznam věcí, které v tuzemsku…
Jak postupovat při pojistné události, nejen když škodu způsobí velká voda
Každý si teď přeje, aby se nenaplnily katastrofické scénáře meteorologů a hlášené rekordní srážky o víkendu nezpůsobily masivní rozvodnění toků. Vyplatí se ale být na takovou situaci připraven, a to…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.