Propady vytvořily nové příležitosti (Týden 2)

Rok 2018 byl pro investory velice těžkým obdobím, v němž většina známých aktiv vykázala po několika letech ztráty. Na počátku nového roku je níže velká většina akciových indexů, několik procent ztratily na svých hodnotách také dluhopisy a příliš se nedařilo ani komoditám jako celku. O krveprolití, kterým si prošly digitální měny, nemá smysl snad ani hovořit. Akcie Celosvětový akciový...

Rok 2018 byl pro investory velice těžkým obdobím, v němž většina známých aktiv vykázala po několika letech ztráty. Na počátku nového roku je níže velká většina akciových indexů, několik procent ztratily na svých hodnotách také dluhopisy a příliš se nedařilo ani komoditám jako celku. O krveprolití, kterým si prošly digitální měny, nemá smysl snad ani hovořit.

Akcie

Celosvětový akciový index MSCI World odepsal v uplynulých dvanácti měsících téměř sedm a půl procenta, když neklidnou situaci na trzích tentokrát nezachránily ani americké akcie, které ztratily procent pět. Naopak v kladném teritoriu zakončil, zejména díky vysokému dividendovému výnosu domácí český akciový index a rekordmanem roku byly ruské akcie.

Existuje mnoho důvodů, které bychom mohli za takovým vývojem hledat, na druhé straně nemám dojem, že by se stalo něco nového, mimořádného, o čem by investiční veřejnost již dříve nevěděla. Prudké propady akcií se dostavily až v závěrečném kvartálu, který nebyl z hlediska nových faktorů nijak odlišný oproti zbytku roku. Nejasnosti kolem „brexitu“, obchodní válka mezi USA a Čínou, vysoké poměrové ukazatele svědčící o tom, že většina hlavních indexů je prostě drahá, to vše bylo známo i uprostřed léta, kdy ovšem ceny akcií prudce rostly. Z mého pohledu se pouze změnilo vnímání rizika. V konečném účtování se tedy dařilo indexům, které byly na vstupu do loňského roku skutečně levné. O tom, že je český a ruský akciový index mimořádně levný, jsme pravidelně v rámci výstupů ze zasedání investičního výboru informovali a naše úvahy se ukázaly jako oprávněné.

Přestože byl rok 2018 pro akciové trhy nepříjemným obdobím, nemyslím si, že by měl být letošní rok jeho ještě horším pokračováním. Měl-li bych si vsadit, pak bych věřil tomu, že rok 2019 bude ve svém finále rokem mírně pozitivním. Prudký propad, kterého jsme byli svědky zejména v prosinci, vytvořil na trzích příležitosti, které jsme již několik let neviděli. Ztratil-li index SP500 od svých nejvyšších hodnot dvacet procent, pak jednotlivé z mého pohledu vysoce kvalitní tituly se obchodují dokonce o padesát procent níže, a to je situace, která stojí za zamyšlení. Pro pozvolný vstup do trhů a tvorbu dlouhodobějšího investičního portfolia nebyla už několik let tak příhodná doba.

Dluhopisy

Jak je vidět z grafu, neúspěšného roku nezůstali uchráněni ani dluhopisoví investoři.

Upřímně řečeno, není se příliš čemu divit. Ceny prakticky všech kategorií dluhopisů již byly neúměrně vysoké a jejich pokles nemohl nikoho překvapit. Z tohoto pohledu si poměrně dobře vedly domácí vládní dluhopisy a i v této kategorii převládlo, zejména díky divokému závěrečnému kvartálu, bezpečí nad agresivitou.

Prudká změna ve vnímání rizika poslala dramaticky výše také atraktivitu korporátních dluhopisů a dluhopisů s vysokým výnosem. Zatímco na počátku roku 2018 byl rozdíl mezi jejich výnosem a výnosem bezpečných státních dluhopisů poblíže historicky nejnižších úrovní, na konci roku se situace diametrálně změnila (viz. Obrázek).

Jestli někomu dávalo smysl nakupovat drahé „korporáty a high yieldy“ na počátku loňského roku, pak by měl být jejich současnými cenami nadšený. Netvrdím, že nákupy těchto kategorií budou v roce 2019 jasným „winem“. Zahájení tvorby dlouhodobějšího portfolia mně ale smysl dává.

Komodity

Komoditní vesmír je pro investory asi tím nejrozmanitějším místem, a proto se zde při provádění ročních sumářů setkáváme s největšími rozdíly. Pohled na větší skupiny komodit je ovšem podobný, když obecným negativem pro vývoj v komoditním sektoru je posilující americký dolar.

I zde se setkáváme se zápornými výnosy na jejichž čele jsou takzvané měkké komodity, které reprezentuje cukr, káva, kakao, pomerančový koncentrát a bavlna. Hlavním problémem jsou pro tuto skupinu zejména vysoké zásoby stojící v pozadí již několikaletého poklesu cen cukru a kávy. Průmyslové kovy tlačily v průběhu uplynulého roku dolů obchodní třenice mezi Spojenými státy a Čínou a s nimi spojená dovozní cla. Stejný problém stlačil dolů také ceny zrnin, zejména sóji a kukuřice. Nadprodukce ropy a její vysoké zásoby znamenaly více než desetiprocentní ztrátu také pro energetický sektor.

Zařazení konkrétních komodit, snad s výjimkou drahých kovů, do portfolií běžných investorů je poměrně složitým problémem zejména díky nízké produktové nabídce. Jak může běžný investor investovat své prostředky do kávy a cukru skutečně netuším. Podílové fondy zde neexistují a ETF nemusí být díky současným regulacím pro všechny investory dostupné.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

 

Související články

Výnosy

Martin Pleštil: Kdo zaváhá s DIPem, přijde o klienty. Teď je správný čas pustit se do penzí naplno

DIP. DIP. DIP. Tohle téma ovládlo nejen poradenský prostor. Nový dlouhodobý investiční produkt poutá pochopitelně velkou pozornost. „Zajištění na penzi se probírá intenzivně v médiích a klienti na toto téma…

16. 2. 2024 11 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy preferují vyšší riziko (Videokomentář: Týden 7)

Makroekonomická data přinesla vesměs pozitivní výsledky, nicméně ne natolik překvapivé, aby měla sílu významně pohnout trhy. Pokračoval tak mírný růst a akciové trhy jsou nadále nad historickými maximy. Daří se…

14. 2. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trh zatím zůstává silný (Videokomentář: Týden 6)

Jednání FEDu v uplynulém týdnu rozkolísalo americký S&P 500, ten však stihl v závěru týdne znovu nabrat sílu. Při pohledu pod pokličku indexu je patrné, že současné rekordní hodnoty jsou…

7. 2. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.