Poznejte Edwarda, investiční plán s autopilotem

Martin Večerka vede v Broker Trustu nově vzniklou Investiční komunitu. Jeho cílem je pomáhat poradcům, aby byli úspěšnější v investicích. Martina jsme se ptali na Edwarda - novou investiční platformu v nabídce Broker Trustu, kterou jsme spustili na začátku října do ostrého provozu.

Martin Večerka

Martine, zkus nám říci, co Edward umí?

Umí všechno, co nám doteď při dlouhodobé spolupráci s klientem chybělo. Umí pracovat s nízkonákladovými ETF fondy, umí portfolio automaticky rebalancovat, měnově zajišťovat a mohl bych takto dlouho pokračovat. Asi tím nejpodstatnějším ale je, že umí pracovat s finančními cíli klientů. Z praxe víme, jak důležité je mít s klienty finanční plán a toho se držet. A Edward nám ten plán pomůže nejen sestavit, ale i spravovat. A nejlepší na tom je, že na klientův plán je přímo napojen investiční účet klienta a Edward ho automaticky řídí. Celé to dělá pomocí „3 kyblíků“ – dlouhodobého, střednědobého a krátkodobého portfolia. Jakmile se klientovi blíží cíle, přelévá peníze právě mezi těmito kyblíky. Možná to zní teď trochu komplikovaně, ale vše to řídí chytré algoritmy a klient ani poradce s tím nemá žádné starosti. Rozdělení peněz do kyblíků se klientům líbí a pomáhá jim překonat strach z investování. Alespoň takové zkušenosti nám potvrzují poradci, kteří mají za sebou první prezentace Edwarda u svých klientů.

Co je hlavní výhodou pro poradce?

Pokud budu na své podnikání koukat čistě byznysově, tak chci něco, co se bude klientům líbit (dobře prodávat), co není náročné na pracnost a co mi bude generovat zajímavý dlouhodobý příjem. A Edward je pro klienty zdá se velmi atraktivní a celý proces sjednání i obsluhy je rychlý a bezpapírový. To je něco, co si chválí všichni poradci. Mě například překvapilo, že Edward všechny dokumenty připravil za mě a to včetně záznamu z jednání. K tomu všemu máte z Edwarda zhruba dvakrát vyšší následnou odměnu z manažerského poplatku než jsou provize fondů. To mě jako poradce, který se chce o klienty starat kvalitně a dlouhodobě, samozřejmě zajímá také.

Ukázka nastavení portfolií v Edwardovi

Co přináší Edward pro klienta?

Klient podle mě získá 2 důležité věci. Získá zkušeného poradce, který s ním sedí na stejné straně stolu a k tomu chytrou technologii, která efektivně řídí jeho portfolio. Edward poradcům umožňuje kombinovat manažerské a výkonnostní poplatky a to klienti vnímají velmi pozitivně. Vnímají, že je s nimi poradce na stejné lodi. Poradce se z role prodejce dostává do role partnera, který s klienty diskutuje a  nastavuje investiční plán, dohlíží na jejich disciplínu a zařazuje investice do celkové finanční situace klienta. Edward podle nastaveného plánu řídí portfolio, přesouvá peníze mezi kyblíky, pravidelně portfolio rebalancuje, měnově zajišťuje a automatizovaně vypořádává veškeré transakce s cennými papíry. Edward tak kombinuje lidskost poradce s chytrostí technologií.

V čem je jiný?

Zejména v tom, že práce s ním je velmi jednoduchá, rychlá, svěží a pokrývá celý proces práce s klientem od A až do Z. Prostě nás práce s investicemi začala ještě více bavit a na schůzky s klienty se těšíme. Já jsem vztahový člověk, baví mě pracovat s lidmi a všechno ostatní mě tak trochu obtěžuje. Zároveň jsem puntičkář a potřebuju mít ve věcech pořádek. No a teď se můžu naplno zaměřit na práci s lidmi s pocitem, že klienti mají pořádek ve svých portfoliích. Můžu si tak stále udržet kontakt s realitou (tedy prací s klienty) a při tom svou práci učit další poradce. Což je něco, co mě naplňuje.

Poplatky

Kolik poradců bylo proškoleno?

K dnešku to bude něco kolem 200 poradců, ale to číslo každým týdnem přibývá. Při školeních jsem si uvědomil, že Edward je pro každého klienta, ale není úplně pro každého poradce. Je hlavně pro poradce, kteří jsou v srdci farmáři, ne lovci. A mám radost z toho, že jsem se v Broker Trustu potkal s poradci, kteří o své práci přemýšlí jako farmáři. Chtějí dlouhodobě pečovat o klienty, chtějí jim pomáhat a chtějí si v investicích budovat zajímavý zdroj pasivního (následného) příjmu.

Co o Edwardovi říkají poradci, kteří ho používají?

Jeden poradce, který má v mandátu přes 100 Milionů korun, mi řekl, že Edward je pro něj něco jako liga mistrů ve fotbale. A že používá Edwarda, protože chce pro své klienty to nejlepší. Zatím máme velmi pozitivní ohlasy od většiny poradců. Líbí se hlavně jednoduchost a komplexnost celého řešení. Samozřejmě jsou i poradci, kterým chybí možnost portfolia sami sestavovat, ale tuto možnost máme od Edwarda slíbenou na příští rok. Já osobně vnímám Edwarda jako další stupeň investování. Před deseti lety všichni spořili přes IŽP, dnes používají podílové fondy a za 5 let budou používat Automaticky řízená ETF portfolia. Edward tu možnost přináší už teď a dává poradcům Broker Trustu dočasnou konkurenční výhodu.

Seznam cílů

Jak se do toho dostat?

Nejlíp tak, že si otevřete účet pro sebe. Nic Vás to nestojí a posílat pravidelně tisícovku zvládne každý. V BeTy jsou v sekci Produkty/Producenti/Wood&Company k Edwardovi všechny informace, včetně videa, jak otevřít účet. Pokud budete chtít, můžete se také přihlásit na jeden z webinářů, které se teď pro Broker Trust pořádají každou středu. Pokud máte větší skupinu poradců, které byste chtěli proškolit osobně (online), tak se můžete ozvat přímo mně.

Bavíte se o Edwardovi i v nově vzniklé Investiční komunitě BT?

Ano, Investiční komunita je zaměřená na rozvoj a pomoc našim partnerům při práci s investicemi a tento nový nástroj nám v tomto velmi pomáhá. Proto Edward na tomto setkání dostal dostatečný časový prostor. Naproti tomu musím říct, že Investiční komunita není jen o Edwardovi . Jde nám o komplexní uchopení poradenské praxe od A do Z. Hledáme a přinášíme poradcům veškeré novinky a poznatky ze světa investic. Zároveň předáváme naše dlouholeté zkušenosti v tomto oboru.

Co na to napsal jeden z našich nejšikovnějších poradců?

Za rozhovor děkujeme Martinu Večerkovi, šéfovi naší Investiční komunity.

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství

Ještě je čas ty rodiče zachránit… Nové video motivuje klienty, aby řešili zajištění na důchod s BT Penzemi

Matěj, Miloš a Sofie. Tak se jmenují tři miminka – hrdinové videa, které Broker Trust připravil pro své partnery. Novorozenci komentují, jak jsou jejich rodiče zajištění na penzi, a zatímco…

9. 4. 2024 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.