Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci

„Tenhle případ je bohužel takřka exemplární,“ vypráví jeden z obchodníků Allianz pojišťovny. „Pan Novák uzavřel životní pojištění, a když jsem mu tvrdil, že by se měl soustředit hlavně na riziko invalidity, rozhodně byl proti, protože, jak zdůrazňoval, jeho zdraví je železné. A tak ho zajímalo hlavně denní odškodné. Přemlouval jsem. Všechno marné. Měsíčně právě za toho odškodné pak...

„Tenhle případ je bohužel takřka exemplární,“ vypráví jeden z obchodníků Allianz pojišťovny. „Pan Novák uzavřel životní pojištění, a když jsem mu tvrdil, že by se měl soustředit hlavně na riziko invalidity, rozhodně byl proti, protože, jak zdůrazňoval, jeho zdraví je železné. A tak ho zajímalo hlavně denní odškodné. Přemlouval jsem. Všechno marné. Měsíčně právě za toho odškodné pak platil přes 250 korun, a protože si za celou dobu jednou podvrknul kotník, dostal 5000 korun. Skutečná rána ale následovala o rok později. Rakovina a měsíční propad v příjmech přes 10 tisíc korun. Tohle bohužel pojištěné neměl, to už spadalo právě do rizik invalidity. Ale vždyť hlavně kvůli těmto případům existuje životní pojištění.“

Nedávný průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Broker Trust ukazuje, že podobně uvažuje značný počet Čechů. Lidé se cítí reálně nejvíce ohroženi dlouhodobou pracovní neschopností (24,2 %), následují autonehody (22,8 %) a úrazy (20,2 %). Nejméně se lidé obávají, že by jim momentálně hrozilo úmrtí.

„Ze statistik přitom vyplývá, že se Češi častěji potýkají s vážnými nemocemi, nežli s následky větších úrazů. Pozorujeme částečně paradoxní situaci, že se lidé obávají méně pravděpodobných rizik,“ upozorňuje Michal Knapp, generální ředitel společnosti Broker Trust.

Při otázce, které riziko by nejvýrazněji ovlivnilo rodinný rozpočet, byla smrt nejčastější odpovědí, tuto možnost uvedlo přes 36 procent respondentů.

„Největší dopad na rodinné finance by měla zpravidla invalidita, kterou se ale jako největším rizikem cítí ohroženo jen 7,5 procenta účastníků průzkumu a za největší hrozbu z hlediska výpadku příjmů ji považuje jen 11 procent lidí,“ říká Michal Knapp s tím, že většina lidí rovněž podceňuje hodnotu svého budoucího příjmu a rizika s ním spojená. Zatímco majetek průměrné rodiny může mít hodnotu stovek tisíc nebo několika milionů korun, budoucí hodnota příjmu v průběhu života snadno převýší částku deseti milionů korun.

„Přesto je nám bližší pojištění našeho auta nebo domu než pojištění vlastní schopnosti vydělávat peníze na živobytí,“ dodává Michal Knapp.

O průzkumu

Průzkumu se účastnil reprezentativní vzorek 509 respondentů ve věku od 15 do 59 let.

Článek vyšel v několika médiích.

Související články

Poradenství, Vzdělávání

Anketa: Nejlepší škola v praxi? První průšvih, zkušená v Kanadě nebo fungování akciového trhu

Nový školní rok je tu, ale jistě se shodneme, že pro získání zkušeností je vedle školy zásadní každodenní praxe. Co „vyškolilo“ naše produktové analytiky, když začali sami pracovat ve financích?…

4. 9. 2023 6 minut čtení minut čtení

Podcasty, Poradenství, Vzdělávání

Alice Tomanová: Vzdělávání není o tom být stoprocentní v teorii, ale umět najít nejlepší řešení

O poolových firmách se říká, že na vzdělávání moc důraz nekladou. „Jsem ráda, že v Broker Trustu je to úplně jinak. Vzdělávání a podpora sítě jsou u nás dominantní a…

1. 9. 2023 5 minut čtení minut čtení

Rizika

Ožehavá dovolená. Co vědět o pojištění storna zájezdu, nejen když za pláží hoří

Už druhým týdnem bojují hasiči s rozsáhlými požáry na řeckém ostrově Rhodos a hoří i v dalších dovolenkových destinacích. Zatímco z Rhodosu evakuační letadla transportují zpět do vlasti turisty, kterým…

27. 7. 2023 6 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.