Lubomír Valík: Založme společně Klub finančních poradců při VŠE

Nedávno nás Lubomír kontaktoval, že by rád založil Klub finančních poradců při VŠE. Na rozdíl od většiny jiných oborů totiž formální vzdělávání tohoto směru na školách chybí a zájmy poradenství tak nikdo nezastupuje. A to nám přišlo zajímavé. Udělali jsme s Lubomírem Valíkem krátký rozhovor. Jaký je Váš názor? Jak jste se dostal k finančnímu poradenství? Studuji již delší dobu...

Nedávno nás Lubomír kontaktoval, že by rád založil Klub finančních poradců při VŠE. Na rozdíl od většiny jiných oborů totiž formální vzdělávání tohoto směru na školách chybí a zájmy poradenství tak nikdo nezastupuje. A to nám přišlo zajímavé. Udělali jsme s Lubomírem Valíkem krátký rozhovor. Jaký je Váš názor?

Jak jste se dostal k finančnímu poradenství?

Studuji již delší dobu Vysokou školu ekonomickou a hledal jsem si práci v oboru k mému studiu. Jsou to zhruba 3 roky nazpět, co jsem dostal nabídku na juniorskou manažerskou pozici do zaběhlé finančně poradenské společnosti. Nevěděl jsem, do čeho jdu, ale lidé, se kterými jsem absolvoval úvodní školení, mi připadali věrohodní, hezky oblečení a profesionální. Vypadali úspěšně a mluvili o tom, že si také vybuduji vlastní firmu a pasivní příjem.

Co Vás na práci poradce lákalo a jaké byly začátky?

Ve financích jsem již dříve viděl potenciál, hlavně pro ty, kteří to myslí vážně, ne pouze jako přivýdělek ke studiu. Od začátku jsem se chtěl věnovat poradenství namísto budování týmu, to mi zůstalo.

Zpočátku to nebylo vůbec jednoduché. Měl jsem spoustu motivace z různých školení, ale financím jsem vlastně nerozuměl, důraz byl kladen převážně na obchodní techniky. Chybělo mi odborné vzdělání, které je pro každého, kdo si chce vybudovat dobrou pověst, nezbytné. Zjistil jsem, že spolupracuji s lidmi, kterým jde pouze o co nejvyšší zisky a kariérní růst. S tím jsem nebyl spokojen, proto jsem se chtěl po půl roce na všechno vykašlat a odejít z oboru.

A proč jste neodešel?

Cítil jsem se odpovědný za stávající klienty. Na schůzkách jsem sliboval dlouhodobou spolupráci, nechtěl jsem najednou zmizet ze scény. Když jsem zjistil, že mohu dělat stejnou práci, ale sám a podle sebe, přišlo mi to jako zajímavá alternativa.

Kde jste tedy sbíral informace?

Po přestupu do poolu jsem měl štěstí na vedení a kolegy. Vždy byli ochotní mi pomoci a to i přesto, že jsem přinášel obchody nepravidelně. Pouze podpora ale nestačí, poradce musí být zvídavý a zajímat se o to, co se děje v ekonomice a zároveň si ověřovat informace z více zdrojů i mimo svou branži.

Jak pracujete dnes, jaká je vaše vize?

Před 3 měsíci jsem si otevřel vlastní kancelář v Roztokách u Prahy. Zatím jsem na začátku, ale chci jít cestou vzdělávání místních, na které také cílím. Jsem aktivní na sociálních sítích, rád bych učil finanční gramotnost na místní základní škole a také organizoval veřejné hraní deskové hry Cashflow. Pokud se bude dařit, chtěl bych postupem času přibrat posilu. Ideálně nováčka, kterému bych mohl předat vlastní zkušenosti. Jsem toho názoru, že začínající finanční poradce by měl vystupovat v pozici koncipienta, nejdříve se pouze učit a dělat administrativu. Zhruba tak, jako to chodí u advokátů.

Jak dokáže škola jako VŠE připravit na práci poradce? Kde hledat kvalitní vzdělání?

Je to trochu smutné, ale zdá se mi, že VŠE pojem finanční plánování vůbec nezná. Na celé škole existuje jeden předmět, který se zabývá rodinnými financemi, a to převážně z pohledu spotřebitele. Studijní obor (nebo alespoň vedlejší specializace na toto téma) neexistuje. Na finanční poradce se kladou stále větší nároky jak ze strany ČNB, tak ze strany klientů, a proto bych ocenil možnost akademického vzdělávání.

Proč Klub finančních poradců při VŠE?

Mrzí mě, že tak velká zájmová skupina jako jsou finanční poradci, nemá vlastní studentský klub. Přitom je tu několik profesí, které své kluby mají, a mohou se v nich setkávat studenti a odborná veřejnost se stejnou specializací. Rozhodl jsem se, že s tím něco udělám, a proto chci založit Klub finančních poradců při VŠE.

Je důležité představit veřejnosti, jak se dělá kvalitní finanční plánování, a současně s tím zatraktivnit tuto profesi a objasnit různé polopravdy a předsudky. Pořádat pro lidi přednášky a workshopy pro členy klubu. Spolupracovat s externími partnery a nabízet objektivní informace. Rozšířit povědomí o různých školeních a certifikacích, jako je například EFPA.

Věřím, že pokud přijde tlak zespodu a o tyto aktivity bude zájem, tak se podaří na VŠE vytvořit přínosnou platformu, která se později může rozrůst i na další univerzity, a třeba se jednou dočkáme i vlastního oboru.

Kdo se může do klubu zapojit?

V současné době jsem otevřený všem podporovatelům, kterým přijde tato aktivita zajímavá. Byl bych rád, kdyby se mi ozvali současní studenti VŠE, kteří se chtějí dozvědět více a případně mi pomoci rozvinout tuto myšlenku. Stačí mě kontaktovat, ideálně telefonicky na 728 799 442 nebo mailem na adrese lubomirvalik@gmail.com.

Související články

Poradenství

Váš konzultant: Stav spoření na penzi je často tristní. Jako poradci máme v rukou to změnit

Sednete si s klientem, podíváte se na stávající penzijko a je to tam – transformovaný fond. Chudák klient se pak ještě diví, proč je to špatně, když se přeci penzijní…

28. 2. 2024 7 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Příležitosti roku 2024 aneb (nejen) DIP v praxi. Velký přehled produktových novinek

Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn, které se dotýkají osobních financí napříč jednotlivými segmenty. A přináší…

19. 1. 2024 12 minut čtení minut čtení

Poradenství

Stále máte čas ušetřit za letošek na daních nebo využít státní podporu stavebního spoření

Nedovolte předvánočnímu shonu, aby vás připravil o výhody, které nabízí například stavební spoření nebo spoření na penzi. Zkontrolujte, že za letošní rok využijete tyto produkty na maximum. Přilepšit si nebo…

8. 12. 2023 6 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.