Klid, pohoda a růst = léto jak má být… (Týden 31)
Akciové indexy za sebou mají další úspěšný týden. Kladným ziskům většiny indexů nezabránila a odpolední páteční obchodní seance ve Spojených státech, která týden ukončila velkým výprodejem, jehož důvodem byly horší než očekávané výsledky donedávna nezranitelných technologických gigantů Facebooku a Twitteru. Akcie Facebooku se po vyhlášení výsledků propadly o více jak dvacet procent a Twitter potkal výplach téměř třicetiprocentní a o dvacet procent jsou slabší také akcie Netflixu. Otázkou je, jak vliv budou mít tyto výprodeje na trhy v týdnu právě započatém, v němž hlásí své výsledky další velikán, společnost Apple.
Za vlnou optimismu, kterou byly akciové trhy v uplynulém týdnu pokropeny, stojí především úspěšná schůzka Donalda Trumpa a Jeana Clauda Junckera, po níž výrazně klesla pravděpodobnost další eskalace obchodních třenic mezi Evropou a Spojenými státy. Obavy z uvalení cel na dovozy evropských aut do zámoří vzaly z větší části za své a trhy to ocenily. Podle očekávání také dopadlo jednání Evropské centrální banky. Ta ponechala v platnosti vše, co dosud prohlašovala. Úrokové sazby zůstávají na místě a změny se nekonají ani v plánech na exit z programu kvantitativního uvolňování. Z negativních zpráv uplynulého týdne je třeba zmínit opětovné oslabení německé indexu podnikatelské aktivity Ifo.
Ve Spojených státech bylo oznámeno tempo růstu tamního hrubého domácího produktu, které stejně jako korporátní zisky a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, pozitivně překvapilo. Největší světová ekonomika roste meziročně o více než čtyři procent a to je nejrychlejší tempo růstu, kterého jsme byli za poslední roky svědky. Silná čísla opětovně probudila americký dolar a to i proto, že silná ekonomika je dobrým argumentem pro další zvyšování úrokových sazeb tak, jak FED v minulosti naznačoval. Přesto je jasné, že uvnitř FEDu nevládne absolutní shoda na tom, že by měl výbor sazby nadále rychle zvyšovat. Plyne to například z projevu guvernéra FEDu v ST.Louis Bullarda, který minulý týden šel proti proudu, když se vyjádřil pro volnější tempo utahování sazeb.
Obavy pramení především z tvaru výnosové křivky a jejího rychlého zplošťování, kterého jsme v posledních letech svědky. Aktuální spread(rozdíl) mezi výnosy krátko a dlouhodobých dluhopisů je historicky velice úzký, když záporné hodnoty byly v minulosti předzvěstí blížící se recese. A rychlé zvyšování úrokových sazeb má za následek právě rychlejší kontrakci spreadů.
Další informace včetně porovnání akciových fondů naleznete zde.
Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Balanc ve finančním poradenství. BT Kongres se zaměří na to, jak úspěšně rozvíjet byznys a mít naplněný život
Více jak 20 přednášek a panelových diskuzí expertů čeká na účastníky BT Kongresu. Akci pořádá už ve čtvrtek 24. října Broker Trust, největší zprostředkovatel finančních produktů v ČR. V pražském…
Jistota do každé doby. Broker Trust potvrdil nejvyšší možný rating finanční stability AAA
Broker Trust opět získal na základě detailní analýzy nejvyšší rating finanční stability od společnosti Dun & Bradstreet Czech Republic. Top příček v hodnocení „finančního zdraví“ dosahuje Broker Trust pravidelně od…
2023: Obrat Broker Trustu vzrostl a přesáhl 2,7 miliardy. Tahounem byly investice a pojištění
Loňský rok je dávno za námi, a přestože pro nás byl velmi úspěšný, v Broker Trustu se raději díváme dopředu než do minulosti. Už brzy proto naše partnery seznámíme s…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.