Je rozumné investovat do komodit?

Četl jsem hodně knih i článků, jejichž autoři radí dlouhodobě investovat do různých komodit. Zpravidla se shodují na tom, že komodity jsou reálná aktiva, jejichž stav na Zemi se bude například díky jejich postupnému vytěžování nadále jen zmenšovat, a tudíž i investice do nich budou nabírat na hodnotě. Nechci polemizovat s touto poměrně logickou úvahou, přesto má ale pro...

Četl jsem hodně knih i článků, jejichž autoři radí dlouhodobě investovat do různých komodit. Zpravidla se shodují na tom, že komodity jsou reálná aktiva, jejichž stav na Zemi se bude například díky jejich postupnému vytěžování nadále jen zmenšovat, a tudíž i investice do nich budou nabírat na hodnotě.

Nechci polemizovat s touto poměrně logickou úvahou, přesto má ale pro běžného investora dlouhodobá investice do komodit jednu zásadní vadu. Chybí k ní totiž použitelné nástroje. Tedy pokud nemáte na dvorku vlastní nádrž uzpůsobenou ke dlouhodobému skladování fyzické komodity, například ropy. Jestli takovou nádrž máte, už nemusíte číst dál.  Pokud vám nádrž chybí a máte chuť na investici do komodit zbohatnout, budete muset na finanční trhy.

Komodity tam můžete nakoupit ve formě futures kontraktů nebo coby burzovně obchodovatelný fond (ETF) a k dispozici jsou také komoditní podílové fondy. Na první pohled je nástrojů dostatek. Ale jenom na ten první pohled. Obchodování komodit a akcií je zcela rozdílné. Zatímco akcie Intelu jednou koupíte a nic vám nebrání je držet třeba po celý život, s komoditami je to jiné. Ty se obchodují ve formě standardizovaných futures kontraktů, které mají přesnou velikost (to by nám nevadilo) a také termín dodání (a v tom je kámen úrazu). Koupíte-li si třeba ropu s termínem dodání v prosinci 2016, pak budete muset kontrakt v listopadu na burze prodat a koupit si jiný s pozdějším termínem dodání. Záludnost je ovšem v tom, že každý kontrakt má jinou cenu. Zpravidla je to tak, že všechny vzdálenější kontrakty jsou dražší než ten nejbližší.

komodity rozumne obr 1Na obrázku jsou ceny jednotlivých kontraktů ropy. Nejbližší dubnový kontrakt můžete nakoupit za 34,5 USD za jeden barel ropy. V jednom kontraktu je tisíc barelů. Pokud bychom ho teď prodali, utržíme za něj 34 500 USD. Když budeme chtít v investici pokračovat a koupíme zmíněný prosincový kontrakt, pak na stejně velký kontrakt budeme potřebovat už 40 270 USD. Vyměníme 1 000 barelů ropy za 1 000 jiných barelů ropy, ale budeme si muset doplatit něco přes 6 000 USD, které se nám touto směnou vypařily. A budeme-li chtít v budoucnu v našem bohulibém záměru pokračovat, pak se dočkáme ještě několika takových nepříjemných situací.

Podívejme se, jak se contango projevuje na ceně burzovně obchodovatelných fondů (ETF). Vezměme za příklad ropu a její vývoj v roce 2015. Za bernou minci pak vývoj spotové ceny ropy a ETF mající za cíl kopírovat cenu ropy obchodované pod označením USO.

komodity rozumne obr 2Z grafu vidíme, že zatímco cena ropy v roce 2015 poklesla o 31,56 %, majitel ETF ztratil díky contangu a rolování kontraktů mnohem vyšší částku, byť ceny ETF a ropy vykazují korelační koeficient blízký hodnotě 0,9 a lze tedy říct, že ETF pohyb ceny ropy kopíruje. Jsem přesvědčen, že se ani komoditní fondy nemohou tomuto fenoménu zcela vyhnout.

Dlouhodobá investice do komodit má tedy z mého pohledu smysl pouze v případě těch komodit, které můžeme fyzicky skladovat, jako jsou například drahé kovy. Kupovat zlato a stříbro zejména jako pojistku proti nejistotě a jako uchovatele hodnot může být, při přiměřené velikosti investované částky, dobrá strategie. Ostatní komodity jsou tak podle mého soudu vhodné spíše na krátkodobější spekulace na růst či pokles jejich hodnoty.

Václav Pech je investiční analytik Broker Trustu. Jeho pravidelné komentáře na téma komodity najdete na serveru finakademie.cz, kde si stáhnete i komoditní ebook zdarma.


komodity rozumne obr manual

 

 

Související články

Ostatní, Poradenství, Výnosy

Máme se bát další globální finanční krize?

V právě skončeném týdnu se akciové indexy po celém světě poměrně prudce propadly. Důvodem negativního vývoje byl krach tří amerických bank, když jedna z nich byla dokonce dvanáctou největší bankou…

15. 3. 2023 4 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství, Úvěrování

Dostupnost bydlení se zlepšuje díky poklesu cen i sazeb hypoték (analýza Golem)

Pokles cen bytů v únoru zpomalil. V meziměsíčním srovnání průměrné nabídkové ceny bytů klesly jen o 8 000 Kč jak vyplývá z aktuálních dat portálu RealityČechy.cz.

14. 3. 2023 3 minut čtení minut čtení

Ostatní, Výnosy

Nenechávejte to náhodě. Na penzi se vyplatí začít spořit co nejdříve

Kdy budu moct odejít do důchodu? Jak vysoký důchod budu mít? A můžu s tím vůbec důstojně vyžít? To jsou otázky, které se dnes asi honí hlavou řadě lidí, protože…

24. 2. 2023 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.