Jak vydělat na stíracích losech

Dnes pro Vás máme jedno odlehčenější téma. Dušan Šídlo se krátce zamyslel nad stíracími losy a jeho článek pro mesec.cz si můžete přečíst i u nás na blogu. Netradičním vánočním dárkem jsou stírací losy, které někteří z nás najdou pod vánočním stromečkem. Jak se losy podobají finančním produktům a u kterého losu je největší šance na výhru? V Česku je velmi oblíbenou...

Dnes pro Vás máme jedno odlehčenější téma. Dušan Šídlo se krátce zamyslel nad stíracími losy a jeho článek pro mesec.cz si můžete přečíst i u nás na blogu.

Netradičním vánočním dárkem jsou stírací losy, které někteří z nás najdou pod vánočním stromečkem. Jak se losy podobají finančním produktům a u kterého losu je největší šance na výhru?

V Česku je velmi oblíbenou formou loterie Sportka. V této hře prosázíme několik miliard korun každý rok. Stírací losy však nejsou o mnoho pozadu. Ročně za ně utratíme stovky milionů korun a podle dva roky starého průzkumu, který si nechala zpracovat Unie herního průmyslu ČR, si stírací los někdy koupilo 65 procent Čechů. Stírací los je tak nejznámějším hazardem.

Losy letos oslavily již 25. výročí. Sazka jich od roku 1989 vydala 764 milionů kusů a v posledních letech se k dominantní Sazce se svými stíracími losy přidaly i další dvě firmy – Fortuna a Tipsport. Vůbec prvním stíracím losem na českém trhu byla Spartakiádní hra vydaná v září 1989, prodalo se všech deset milionů vydaných kusů. Jeden stál tehdejších deset korun československých.

Dnes se cena losů pohybuje mezi deseti až pěti sty korunami. Počet losů se stále mění, aby neustále lákaly pozornost sázejících. Staré losy končí a místo nich přicházejí losy nové. Nejvyšší nabízená výhra je aktuálně 15 milionů korun. Některé losy nabízejí i takzvanou druhou šanci pro nevýherní losy, kdy se i z nevýherních losů losují další ceny. Výhry na losy nejsou již jen peněžní, ale i věcné – můžeme hrát o nový automobil, luxusní zájezd, vybavení do kuchyně a podobně.

Prodejci stíracích losů lákají kupující především na netradiční vzhled losů a na inzerování vysoké výhry. Marketing stíracích losů je tak nápadně podobný reklamě zajištěných fondů. Také se inzeruje nejvyšší možný výnos, ale bez uvedení pravděpodobnosti, s jakou je možné jeho dosažení.

Vybírat los jen podle inzerované hlavní výhry by bylo nerozumné. Skutečně důležité informace lze najít na druhé straně losu, kde je uvedena výherní jistina (částka určená na výhry, která se pohybuje mezi 50 až 70 %) a pravděpodobnost nákupu výherního losu. Pro většinu stíracích losů platí, že více výherních losů je spojeno s loteriemi od Fortuny či Tipsportu. Stírací losy Sazky dopadají v tomto parametru zpravidla nejhůře. Pro všechny losy platí, že výhra je spojena zpravidla s každým třetím či čtvrtým losem. Za výhru je však považováno i pouhé vrácení nákupní ceny losu. Kdo tedy na stíracích losech pěkně vydělává? Vydavatelé losů.

Jak vydelat na stiracich losech obr 1Údaje uvedené na losu však k vyhodnocení jeho výhodnosti nestačí. Nejpodstatnější informace nalezneme v herním plánu daného losu, který je uveden na internetových stránkách dané společnosti. Tam najdeme konkrétní strukturu, počet a hodnotu jednotlivých výher. V herním plánu objevíme to, že inzerovaná hlavní výhra v řádu milionů je spojena pouze s jedním losem a druhá nejvyšší výhra je například jen 100 tisíc korun. Teprve z herního plánu tedy můžeme spočítat, jakou šanci na konkrétní výhru u daného losu máme. Dejme tomu, že chceme koupit los za 20 Kč a zajímá nás, jak často je pod stírací plochou ukryta výherní částka v minimální výši 100 tisíc korun:

Jak vydelat na stiracich losech obr 2Zdroj: herní plány daných losů

Z herního plánu zjistíme, že počet dvacetikorunových losů s výhrou minimálně 100 tisíc korun se pohybuje mezi 1 až 8 losy z milionu vydaných losů. Obdobně můžeme samozřejmě zjistit pravděpodobnost jiných výher.

Ačkoliv cena stíracích losů není nikterak závratná, někteří kupující by si měli dát pozor na vrozený sklon k přehlížení malých výdajů. I ty se mohou postupně stát v čase většími výdaji. A do této kategorie spadají i stírací losy či Sportka. Například stovka, kterou zaplatíme týdně za nějakou loterii, vyroste za 10 let na více než na 50 tisíc, při započtení konzervativního úroku (3 % ročně) na více než 60 tisíc. Rozumnější je tedy investovat, než utrácet peníze v hazardu, kde je pravděpodobnost výdělku značně minimální. Proti výjimečnému nákupu stíracího losu jakožto vánočního dárku však nelze nic namítat.

Článek Dušana Šídla vyšel na serveru mesec.cz

Související články

Ostatní, Poradenství, Rizika

Anketa: Podpojištění jako jasný vítěz mezi pojistnými nešvary

Když jsme se našich partnerů a kolegů zeptali, na jaký nešvar v pojistkách u klientů nejčastěji narážejí, dostali jsme většinou jasnou odpověď – podpojištění majetku i života. Výjimkou nejsou ani…

13. 1. 2022 1 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Ostatní

Skočíte si s námi v novém roce?

Pojďte s námi v lednu skákat přes švihadlo. Ne, nepřeskočilo nám. Na tuto akci, která podpoří dobrou věc, nás přivedli naši partneři ze Zlína. Týmy z celé republiky se společně pokusí pokořit metu…

16. 12. 2021 1 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství

Chytré nástroje jsou skvělé, ale i lidská podpora je nenahraditelná

Drahomír Najdenov si s sebou do Broker Trustu přinesl téměř tři desítky let zkušeností ze světa bank a pojišťoven. Nyní se stará o rozvoj vztahů s našimi partnery. „Tolik skloňované…

3. 12. 2021 6 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.