Rok 2022 aneb Ztracené iluze o investičních trzích

Aniž bych chtěl nějak fušovat do řemesla panu spisovateli Balzacovi, titul jeho knihy Ztracené iluze mi připadá pro dění na akciových a dluhopisových trzích v uplynulém roce velice příhodným. Na počátku roku byly totiž trhy v zajetí hned několika různých iluzí. Co si z toho odnést do roku letošního?

Pojďme se nejdříve podívat na některé z iluzí, kterými se do loňského roku nejen někteří investoři nechali dost možná uchlácholit.  

  1. Tisk peněz ze strany centrálních bank společně s nulovými či zápornými sazbami zabrání příchodu recese. Peníze lze do ekonomik pumpovat neomezeně a případné negativní důsledky jsou nepravděpodobné a zvládnutelné.
  2. Pod vlivem nulové inflace a záporných či nulových sazeb před sebou mají akciové a dluhopisové trhy další silný růst.
  3. Akciový trh je místo, kde může každý jednoduše a rychle zbohatnout. Není třeba bádat nad fundamenty, stačí koupit jednu módní akcii a pak už jen čekat a bohatnout. Chodit do práce je přežitek. V technologiích, zejména těch nových, je budoucnost.
  4. Kryptoměny jsou to pravé. Bitcoin míří nad 100 000 dolarů a možná i výše.

Průběh roku všechny tyto iluze rozehnal. Inflace pod vlivem masivního tisku peněz a záporných sazeb vystřelila k nebesům. Tatíček Putin se svou šílenou válkou této cestě pomohl, ale rozhodně nebyl a není příčinou inflace.  Ceny (nejen) energií raketově rostly již před 24. únorem loňského roku. S inflací prudce rostou také úrokové sazby. 

Akciové a dluhopisové trhy významně ztratily. Hlavní americký index S&P500 odepsal za jediný rok téměř dvacet procent a dřívější investorský „milášek“, řečeno s Tolkienovým Glumem, technologický NASDAQ, je níže bezmála o třicet pět procent, když některé jednotlivé technologické firmy za sebou mají pokles i násobný. Naopak, akcie velkých firem s nízkou volatilitou utrpěly ztráty jen kosmetické.  

Dvojciferným ztrátám se nevyhnuly ani dluhopisové indexy, a tak jediným bezpečným přístavem v loňském roce byly komodity. Reálná aktiva, jako jsou právě komodity, byla v minulosti považována za protiinflační zajištění a svoji úlohu tentokrát splnila bezezbytku. Komoditní index posílil o dvacet procent na čele s energetickými komoditami.

Co si z toho tedy odnést? Loňský rok nabízí mimo jiné tato tři poučení.  

Módní trendy se mění, a to i na akciových trzích. Když už všichni vidí jen růst, paní v sámošce se vás ptá na bitcoin a ve vašem portfoliu jsou jen dva až čtyři hity aktuálního trhu, je něco špatně.

Argument „tentokrát je to jiné“, je vždy podezřelý a investor by měl zbystřit. 

Řešením není se z trhu stáhnout. Jenom je dobré zvážit, zda nejít proti proudu.  

2023 – naděje na nový býčí trh?!

Budoucnost je vždy do jisté míry nejasná. A to dokonce i těm největším investičním bankám, jako je třeba Goldman Sachs. Pokud byste vzali jejich před rokem zveřejněný výhled na rok 2022, vše obrátili naruby a podle toho zainvestovali, byli by z vás milionáři. A tak berte můj názor z hlediska této optiky. Řeknu to, co budu se svými portfolii v roce 2023 dělat já.

Přijde v roce 2023 na trhy recese? 

Je to hodně pravděpodobné. Inflace již započala mírně klesat. Centrální banky nadále zpřísňují svoji politiku a zvyšují úrokové sazby. V tomto procesu se často centrálním bankéřům v minulosti stalo, že utahování politiky předehnalo trhy a důsledkem byly negativní změny v ekonomice, na jichž odeznění bylo potřeba nějaký čas počkat. Pravděpodobnost recese je tedy poměrně značná.

Co to bude znamenat pro naše investice? 

Ač bývám zpravidla poměrně skeptický, nemyslím si, že bychom stáli před recesí, která by byla nějak drasticky hluboká a měla na akciové trhy dramatický dopad. Proč? 

Zatímco byly předchozí recese pro finanční trhy spíše překvapením, na tom, že ekonomika v roce 2023 zamíří do recese, panuje již dlouhodobá a opravdu široká shoda. Máme před sebou možná „nejočekávanější recesi“ v historii. Proč je to důležité? Chybí tady moment překvapení, který by následovala panika, v níž všichni svoje akcie prodávali doslova obouruč. Teď stojíme podle konsensu před recesí, víme o ní nejméně půl roku a možná i více. Do značené míry je recese v kurzech akcií už zaceněna.  

Ti, kteří chtěli prodat, už prodali. Vstanou noví bojovníci? Možná, trh už ale není tak „zaneřáděný“ drobnými investory s různými klikacími investičními aplikacemi, jako to bylo na počátku roku 2022.  Po dvacetiprocentním poklesu máme nejspíše hlavní období paniky již za sebou. Vlny na trhu budou a nemusí být malé. Ukazatele sentimentu ale říkají, že nálada investorů už nemůže být o mnoho horší.   

Recese mívají tendenci dopadat tvrději zejména na nízkopříjmové domácnosti. Jejich členové jsou těmi, kdo je první propuštěn z práce a mají jen poměrně nízké úspory. Pomoc vlád však v průběhu pandemie a po jejím skončení mířila hlavně na tuto skupinu, která se aktuálně, podle dat amerického FEDu, těší poměrně dobré kondici.

Majetek „spodních 50 procent“ se od konce roku 2021, do poloviny roku 2022, zvýšil o téměř dvacet procent a jsou jedinou kategorií, v níž toto číslo ve sledovaném období rostlo. Zároveň této skupině obyvatel USA rostou platy mnohem rychleji než ostatním skupinám a reálně překonávají inflaci. Podíl dluhu domácností k jejich příjmů je poblíže historických minim.

Korporace mají velice solidní rozvahy a bohatých let vesměs využívaly ke snížení svého zadlužení. Bankovní sektor je mimořádně dobře kapitalizovaný.

Co se tedy v roce 2023 odehraje?

Hlavním rizikem pro investory je kombinace rostoucí inflace a vysokého tempa zvyšování úrokových sazeb. Na druhé straně stojí dobré finanční zdraví, solidní úspory a růst příjmů. Předpokládám, že pokud dojde k recesi, bude spíše mírná a nebude mít pro investory nikterak drtivý dopad.

V roce 2023 neočekávám, že bychom byli svědky mimořádného růstu akciového trhu, jaký známe z uplynulé více než dekády. 

I v případě, že úrokové sazby dojdou na svůj vrchol a inflace začne klesat, bude se trh nadále potýkat s utahováním měnové politiky ze strany FEDu. To může být ještě nějakou dobu problém pro široké indexy. Na trhu je ale dostatek akcií, které jsou hodnotově orientované a ve vztahu k minulosti levné. 

Můj přístup v roce 2023  

U investičních portfolií složených z podílových fondů neočekávám žádnou změnu. Neuplynul můj investiční horizont. Peníze, které tam mám zainvestované, nijak nutně nepotřebuji. Ideální stav. Nedělat nic je moje velice oblíbená činnost. 

Moje akciové portfolio je složené především z akcií velký firem obchodovaných na amerických burzách. Důsledně jsem se vyhýbal všemu módnímu a trhy tak milovanému.

Díky tomu je moje portfolio za minulý rok jen v malém mínusu. Nákupy v době propadů jsem si vytvořil solidní tok peněz ve formě dividend a na jeho zvýšení budu pracovat i v roce, který právě započal. Nadále budu v případných poklesech nakupovat akcie velkých firem nabízejících pěti a více procentní dividendový výnos. Zásobu hotovosti na to mám poměrně dostatečnou, protože 40 procent portfolia je stále v hotovosti.

Václav Pech, investiční analytik, Broker Trust 

Související články

Nezařazené

Vašek a Jirka Pechovi: Největší zločin, kterého se na sobě můžeme dopustit, je neinvestovat

Když má člověk pech, je to smůla. Když máte ale Pechy dva, je to investiční výhoda. Vašek a Jirka Pechovi. Táta a syn, dva investoři a investiční analytici. Partnerům Broker…

27. 4. 2023 14 minut čtení minut čtení

Nezařazené

Vysoké sazby pouštějí investicím žilou. Někde to bylo potřeba jako sůl

Rok 2022 se do investičních dějin zapíše jako rok vysoké inflace a také výrazného zvyšování úrokových sazeb. Centrální banky šláply razantně na brzdu, aby inflaci zkrotily. A odezva investičních aktiv…

16. 12. 2022 6 minut čtení minut čtení

Nezařazené

Anketa 1+1: Čím oslovit nové kolegy? Chce to mít jasnou vizi i hodnoty

Každá rostoucí firma dřív nebo později řeší, čím oslovit a získat nové kolegy. Co v tomto ohledu radí naši regionální ředitelé? V anketě 1+1 jsme se také podívali zpátky do…

9. 12. 2022 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.